Sa oled siin

Eesti rikkalik orelipärand – MKA ja EELK ühissümpoosion

Kolmapäev, 15.09.2021
Jaani kirik, Vabaduse väljak 1 Tallinn

Muinsuskaitseameti ja Eesti Evangeelse Luterliku Kiriku koostöös on ellu kutsutud sümpoosionid, mis käsitlevad mõlemale osapoolele ühiselt olulisi teemasid. Varasematel aastatel oleme rääkinud kirikukelladest, vitraažidest ja kirikutekstiilidest, selleaastane sümpoosion keskendub Eesti rikkalikule orelipärandile.
 

15. septembril Tallinna Jaani kirikus kõneleme orelite rollist kirikuruumis nii teoloogilisest, muusikalisest, tehnilisest kui kunstiajaloolisest aspektist. Lisaks leiab käsitlemist orelite riikliku kaitsmise temaatika – aruteleme selle üle, kuidas kaitsta meie rikkalikku orelipärandit, et ka tulevased põlved neid instrumente oma täies hiilguses imetleda saaksid.

Sümpoosionist osasaamiseks saatke palun e-kiri aadressile info@muinsuskaitseamet.ee. Seoses epidemioloogilise olukorra ja riigis kehtivate piirangutega on kohapeal osalejate hulk piiratud, kohapeal osaleda soovijatel palume üritusele registreerudes lisada kirjale kas COVID-19 vastu vaktsineerimist kinnitav tõend, haiguse läbipõdemist kinnitav tõend või negatiivse PCR testi tõend (testi tulemust kajastav tõend ei tohi olla vanem kui 72 tundi sündmuse toimumise päevast). Virtuaalselt osaleda soovijatele saadame enne üritust täpsustava info koos lingiga ürituse ülekandele. Sümpoosioni salvestus saab olema järelevaadatav Muinsuskaitseameti kodulehel.

Otseülekanne sümpoosionilt algab siinsamas 15. septembril kell 14.15

 

 

Kava 15. september 2021

13.30 Hardushetk orelimuusikaga – kõneleb Tiit Salumäe
14.05 Osalejate registreerimine
14.15 Avasõnad – EELK ja MKA
14.20 Orelist teoloogias – oreli teoloogia – Gustav Peeter Piir
14.45 Eesti orelid orelimeistri pilgu läbi – Olev Kents
15.10 Mis mõnu on mängida vana orelit? – Kristel Aer
15.35 Kohvipaus
16.00 Vana oreli saladused. Lugedes arhiividokumente… – Tiina-Mall Kreem
16.25 Orelid osana riiklikust kultuuripärandist – Linda Lainvoo
16.50 Ajaloolise oreli tunnustamine kunstimälestisena– Külli Erikson