Sa oled siin

Muinsuskaitse aastaraamat

Muinsuskaitse aastaraamat on kord aastas ilmuv ja eelneval aastal Eesti muinsuskaitses ja mälestistel toimunut kajastav trükis. Aastaraamatut antakse välja alates 2004. aastast Muinsuskaitseameti, Eesti Kunstiakadeemia muinsuskaitse ja konserveerimise osakonna ning Tallinna Linnaplaneerimise Ameti muinsuskaitse osakonna koostöös.

Ilmunud on ka kaks aastaraamatute artiklite kogumikku inglise keeles: 2013. aastal nägi trükivalgust esimene raamat, mis sisaldab perioodi 2005-2012 aastaraamatute huvitavamaid lugusid ja 2017. aastal ilmunud kogumik koondab aastate 2013-2017 paremaid artikleid.

Aastaraamatud on müügil Rahva Raamatu, Apollo, Eesti Kunstimuuseumi, Eesti Tarbekunsti ja -Disainimuuseumi, Eesti Arhitektuurimuuseumi, SA Hiiumaa Muuseumid Pika maja poodides ning Muinsuskaitseameti kantseleis. PDF-failidena saab aastaraamatuid alla laadida siitsamast koduleheküljelt. 

 

 

MUINSUSKAITSE AASTARAAMAT 2022

 

Muinsuskaitse aastaraamat vaatab tagasi möödunud aasta olulisematele sündmustele ja tegudele pärandivaldkonnas. Aastaraamatu lehekülgedelt leiab tänavu nii uuele elule äratatud arhitektuuripärleid kui ka põnevaid kunsti- ja arheoloogialeide. Lisaks on trükisesse jõudnud möödunud aastal rohkelt kõneainet pakkunud teemadest tõukunud artiklid – diskussioon Tartu toomkiriku varemete kasutamisest ning ülevaade Eesti ideoloogiliste monumentide ajaloost.

Ilmumisaasta 2023

MUINSUSKAITSE AASTARAAMAT 2021

Trükisoe Muinsuskaitse aastaraamat võtab kokku möödunud aasta olulisimad muinsuskaitseteod ja -teemad. Juttu tuleb kirikutest, koolidest, vanalinna maastikest, aga ka kunstist ja arheoloogiast ning silmapaistvatest inimestest. Aastaraamatu kaanefotol on kujutatud Pärsti mõisalasteaia tualetti. Lasteaia interjööri renoveerimine valiti möödunud Muinsuskaitseameti aastapreemiate jagamisel aasta teoks.

Ilmumisaasta 2022
Hind: 10.00
 

 

MUINSUSKAITSE AASTARAAMAT 2020

 
Muinsuskaitse aastaraamat tutvustab möödunud aasta olulisemaid restaureeritud kultuuripärandi objekte ja nendega seotud inimesi. Tutvuda saab meistrite, eriliste leidude, heade praktikate, digipärandi, kogukondliku tegevuse ja päevakajaliste teemadega. Raamatu kaanelugu on pühendatud Valga linna pärli ehk Lõvipeadega maja taastamisele linna üürimajaks.
 
Ilmumisaasta 2021
Hind: 5.00
 

MUINSUSKAITSE AASTARAAMAT 2019

 
 

Tänavune aastaraamat võtab kokku eelmise aasta olulisemad teod Eesti muinsuskaitsemaastikul. Aastaraamatu teeb eriliseks asjaolu, et autorid on kõik ise restaureerimistöödes osalejad ehk need, kes teavad nii materjalidest kui ka üldisest kontseptsioonist kõige enam.
Autorite seas on nii restauraatoreid, arhitekte, arheolooge, ajaloolasi kui ka omanikke. Lood peegeldavad muinsuskaitse valdkonna võlu – iga objekt on ainulaadne ning selle kordategemist või uurimist saadab põnev debatt väärtuste üle ehk mida tuleks tingimata säilitada ja kuidas seda teha.

Ilmumisaasta 2020
Hind: 5.00
 

 

 

 

MUINSUSKAITSE AASTARAAMAT 2018

 
 

Aastaraamatu peatoimetaja Leele Välja sõnul on tänavusse aastaraamatusse kokku saanud hea tervik: “Käsitletavate objektide valik on lai, hõlmates nii eri maakondi kui hooneliike, väikesi ja suuri maju, kivist ja puidust ehitisi, uhkemaid ja tagasihoildikumaid lahendusi.” Lisaks põhjalikumale ülevaatele Eesti Kunstiakadeemia uue hoone restaureerimisest räägivad samuti uue ja vana nutikast ühendamisest mitmed teised aastaraamatu artiklid: käsitlemist leiab vastvalminud Maakri kvartali uus väljanägemine, ülevaate saab Theatrumi aastaid oodatud uue vana maja valmimise loost ning Viljandi Park hotelli restaureerimisest.

Kuna 2018 oli uue muinsuskaitseseaduse aktiivse loomise aasta, siis tutvustab värskelt ilmumise eel kehtima hakanud seadust ka aastaraamat. Juhtkirjas seaduse tegemist kirjeldades ütleb muinsuskaitseameti peadirektor Siim Raie: „Mida teadlikum on in inimene oma vara kultuuriväärtusest, ajaloost ja säilitamistingimustest, seda uhkem ta selle vara üle on.“

Ilmumisaasta 2019
Hind: 10.00
 

 

 

 

 

MUINSUSKAITSE AASTARAAMAT 2017

 
 

Vaadates tagasi 2017. aastale muinsuskaitses, kujunes kokkuvõtvaks märksõnaks nõukogudeaegne pärand, millega oli seotud nii suuri õnnestumisi kui keerulisi arutelusid. Aasta objektina raamatu kaant kaunistama on sel aastal valitud vastrenoveeritud Ugala teater: modernistliku arhitektuuri tippteos, mille puhul on säilinud nii hoone sise- kui välislahendus. Teatri renoveerimise protsessi muutis eriti tähelepanuväärseks hoone suhtelisest noorusest tulenev võimalus kaasata sellesse hoone esialgsed autorid.

Lisaks nõukogude pärandile annab muinsuskaitse aastaraamat loomulikult ülevaate ka teistest valdkonnas esile tõusnud teemadest ja olulisematest restaureeritud objektidest nagu Lutheri masinasaal, Ellamaa elektrijaam, ajalooliste võimlahoonete restaureerimine Tallinnas ja Pärnus, uuenenud Balti jaama turg, värske ilme saanud Tartu ülikooli vana anatoomikum jpt.
 

Ilmumisaasta 2018
Hind: 9.00
 

 

 

 

ESTONIAN CULTURAL HERITAGE. PRESERVATION AND CONSERVATION. VOL. 2, 2013-2017

 
Raamat annab ülevaate Eesti muinsuskaitses toimunust viimase viie aasta jooksul. 
 

This book gives an overview of the cultural heritage activities over the past five years. The 1666 heritage act and the first 50 years of the Tallinn Old Town conservation area are discussed. In the section on maritime heritage, the extraordinary wreck finds from Kadriorg, 100 year old steamer Suur Tõll and the Baltic Sea coastal culture are analysed. Positive co-operation with metal detectorists in the protection of archaeological heritage is described along with a case of an illegally excavated Viking sword which was saved from the black market. The restoration of the Kuressaare fortress, Keila-Joa manor house and St Paul’s Church in Tartu are major works undertaken in this period. Questions of preservation and conservation are also analysed in the context of manor outhouses, urbaltisch houses and Soviet modernist architecture. Special attention is paid to the vast field of industrial heritage: from the Rotermann grain elevator and Tallinn power plant to smock mills and dams. The conservation of art works has become a science-based, interdisciplinary and more co-operative activity. The investigation of a fresco by Johann Köler, the remounting of a fresco by Elmar Kits, the rescue of Old Believer icons after a disastrous fire and two large-scale research projects – ‘Rode altarpiece in close-up’ and ‘Christian Ackermann – the arrogant and talented Phidias from Tallinn’ – are some of the topics covered in this book.

Ilmumisaasta 2017
Hind: 10.00
 

 

MUINSUSKAITSE AASTARAAMAT 2016

 
2016. aasta olulisemaid teemasid kokku võtva raamatu keskmes on uue kasutuse saanud mastaapsed tööstushooned: endine Rotermanni viljaelevaator ja Arsenali kompleks Tallinnas.
 
Ilmumisaasta 2017
Hind: 8.00
 

 

MUINSUSKAITSE AASTARAAMAT 2015

 
 
 
Ilmumisaasta 2016
Hind: 8.00
 

 

MUINSUSKAITSE AASTARAAMAT 2014

 
 
 
Ilmumisaasta 2015
Hind: 8.00
Tiraaž on otsas. Mõned eksemplarid on müügil raamatupoodides.

 

MUINSUSKAITSE AASTARAAMAT 2013

 
 
 
Ilmumisaasta 2014
Hind: 5.00
 

 

ESTONIAN CULTURAL HERITAGE. PRESERVATION AND CONSERVATION. VOL. 1, 2005-2012

 
 
 
Ilmumisaasta 2013
Läbi müüdud
 

 

MUINSUSKAITSE AASTARAAMAT 2012

 
 
Ilmumisaasta 2013
Hind: 5.00
 

 

MUINSUSKAITSE AASTARAAMAT 2011

 
 
Ilmumisaasta 2011
Hind: 5.00
 

 

MUINSUSKAITSE AASTARAAMAT 2010

 
 
Ilmumisaasta 2011
Läbi müüdud
 

 

MUINSUSKAITSE AASTARAAMAT 2009

 
 
Ilmumisaasta 2010
Hind: 5.00
 

 

MUINSUSKAITSE AASTARAAMAT 2008

 
 
Ilmumisaasta 2009
Hind: 5.00
 

 

MUINSUSKAITSE AASTARAAMAT 2007

 
 
Ilmumisaasta 2008
Hind: 5.00
 

 

MUINSUSKAITSE AASTARAAMAT 2006

 
 
Ilmumisaasta 2007
Läbi müüdud
 

 

MUINSUSKAITSE AASTARAAMAT 2005

 
 
Ilmumisaasta 2006
Läbi müüdud
 

 

MUINSUSKAITSE AASTARAAMAT 2004

 
 
Ilmumisaasta 2005
Läbi müüdud
 

Ülesse tagasi

 
Lisainfo:
info@muinsuskaitseamet.ee