Sa oled siin

Ajalooliste linnasüdamete elavdamine ja kohalik areng kultuuripärandi kaudu

Muinsuskaitseameti ning Norra Kultuuripärandiameti 30-kuud kestev koostööprojekt „Ajalooliste linnasüdamete elavdamine ja kohalik areng kultuuripärandi kaudu“ keskendub väikelinnade linnasüdametele. 

Projekt hõlmab mitmeid kaasamis- ja haridustegevusi ning panustab muinsuskaitsealade väärtustamisse kohaliku identiteedi loomisel ning linnade kultuurilises ning majanduslikus arengus. Kogukonna kaasamis-  ja toetusprogrammi raames on valitud sihtkohtadeks üheksa muinsuskaitseala üheksas Eesti linnas (Paide, Rakvere, Võru, Valga, Lihula, Pärnu, Kuressaare, Haapsalu, Viljandi). 

Projekti vältel keskendutakse neljale põhiteemale, milleks on pärand ja atraktiivsus,  pärand ja osalus, pärand ja jätkusuutlikkus ning kultuuripärandi kasutusvõimalused. Projekt toetab nii kaitsekordade välja töötamise protsessi kui ka Kultuuriministeeriumi juhitud avatud taotluste vooru, mis toetab hoonete restaureerimist ning uute kasutuste tekkimist muinsuskaitsealadel.

Vaade Kuressaare muinsuskaitsealale. Foto: Kaarel Truu

Mitmekülgne tegevuste programm keskendub teadlikkuse ning võimekuse tõstmisele. Tegevuste alla kuuluvad nii üheksa sihtlinna pärandikeskkonda tutvustavad käsiraamatud, avalikud näitused, linnaretked ning fotokonkurss kui ka koolitused omavalitustele ning pärandiekspertidele sealhulgas suvekool ning õppereis Norra. Kuigi fookuses on üheksa sihtlinna muinsuskaitsealad, siis on ürituste programm laias laastus avatud kõikidele Eesti kohalikele omavalitsustele.

Projekti finantseeritakse Euroopa Majanduspiirkonna ja Norra toetuste 2014-2021 programmist ‘Kohalik areng ja vaesuse vähendamine’, mida rahastavad Norra, Island ja Liechtenstein.

Uuri lisaks

 • Liitu projekti uudiskirjaga
 • Loe varasemaid uudiskirju

 

 

Projekti käigus elluviidavad tegevused:

 

Trükised ning infotahvlid

 

Avalikud üritused

 • Näitused avalikus ruumis üheksas sihtlinnas
 • Jalgsi läbiviidavad ekskursioonid muinsuskaitsealadel
 • Fotokonkurss ja näitus

 

   


  Koolituste programm

   • Ehitiste taaskasutamisele ning linnaruumi elavdamisele keskenduv avalik seminar/minikonverents
   • Restaureerimise töötoad
   • Omavalitustele suunatud õppereis Norra
   • Koolitusprogramm kohalikele omavalitsustele ja kogukondadele
    

   Lisainfo 

   Kaija-Luisa Kurik