Sa oled siin

Euroopa arheoloogiapäevad 2020

19.-21. juunil 2020 toimuvad teist korda Euroopa arheoloogiapäevad. Eestigi osaleb üle-Euroopalises programmis teist aastat järjest ning meie muuseumid ja arheoloogid korraldavad huvilistele põnevaid sündmusi mitmel pool Eestis.

 

Euroopa arheoloogiapäevade kava

Tallinn

Tallinna Linnamuuseum

Jalutuskäik läbi taaniaegse Tallinna algab arheoloog Peeter Talvari juhendamisel Kiek in de Köki kindlustustemuuseumi näitusel „Dannebrog ja Eesti 1219–2019" ning lõpeb Linnamuuseumi näituse „Linnusest linnaks. Taanilinna sünd 800 aastat tagasi" külastusega. Retke lõpus tutvustab Tallinna Linnamuuseumi arheoloogiakogu hoidja Küllike Tint arheoloogiakogus olevaid leidusid!

Viimsi poolsaar

20. juunil kell 11 Eesti Muinsuskaitse Seltsi reis tutvumaks Viimsi esiajalooga. Juhib Ants Kraut. Viimsi vald ja poolsaar ei ole just väga rikkad oma muinasaja mälestiste arvult, kuid oluline asend Põhja-Eesti rannikul, Eesti pealinna Tallinna ja tema eelkäija, muistse Iru linnuse eelpostina on kahtlemata märgiks selle kandi huvitavale esiajaloole. Selle aasta Euroopa arheoloogiapäevade puhul võtamegi ette tutvumise Viimsi muististega. Alustame Tallinna hällist Iru linnamäest, vaatame lohukive, asulapaiku ja kalmeasemeid Pärnamäel, Äigrumäel, Viimsis. Külastame Eesti suuruselt teist rändrahnu Muuga Kabelikivi, mis on oluline maamärk siinse maastiku kujunemisel. Poolsaare põhjatipul vaatame Lepneeme sadamast Prangli ja Aksi saarte poole, kus mõistatuslikke kivilabürinte leida, samuti heidame pilgu Rohuneeme kabeli muistsele ja praegusele asukohale. Tagasiteel läbi Pringi ja Haabneeme puhkame jalga ja teeme juttu sellest, mis neis paigus 19. sajandist ja varasemastki säilinud või kadunud on.

Harjumaa

Harjumaa muuseum

19. juunil kell 17 Harjumaa Muuseumis ettekanne ja ekskursioon "Keila väikelinnus ja muud keskaegsed kindlustatud objektid Harjumaal". Tutvustab German Lebedev.

Padise klooster

Tuur Padise kloostris ja linnamäel. Giidiga tuur vastavatud kloostris. Pärast kloostrit külastatakse giidiga ka u kilomeetri kaugusel asuvat linnamäge.

Tuuridele pääseb muuseumi piletiga.

Läänemaa

SA Haapsalu ja Läänemaa muuseumid

Ekskursioon Haapsalu arheoloogiaradadel, viib läbi arheoloog Anton Pärn.

Ida-Virumaa

Sillamäe

Sillamäe kalmistu väljakaevamiste tutvustus linnarahvale. 19. juunil 14.00-15.00. Räägib arheoloog Martin Malve.

Muhumaa

Muhu linnus

20. juunil kell 12 korrastustalgud ja ekskursioon Muhu linnusel, juhendab arheoloog Jaan Tamm.

Hiiumaa

Virtuaaltuurid Hiiumaal

Kus peidab end peidupaik Saunaseljamägi? Millega tegeleti Reigi pastoraadis? Mis on Kootsaare kivilabürint? Neile ja paljudele teistele küsimustele Hiiumaa arheoloogiapärandi kohta annab vastuse arheoloog Monika Reppo. Valitud on mäletised ja kohad, kus arheoloog on ise lähiaastatel uuringuid läbi viinud. Ürituse formaadiks on ühe ja viieminutilised eestikeelsed videolood ning ingliskeelsed Twitteri lõimed iga arheoloogiamälestise kohta.

Tartumaa

Liivi muuseum, suvealguse arheoloogiapiknik

Töötatakse välja arheoloogiamäng Alatskivi lossipargi matkarajal. Rajal on valitud 5 punkti, kus saab QR-koodi skaneerides vaadata infovideot piirkonna ajaloolise kujunemise kohta. Video lõpus tuleb ette valikvastustega küsimus. Kui vastata õigesti kõigile 5 küsimusele, siis on võimalik Liivi muuseumist saada auhinnaks meene.

21.06 kell 12.00 toimub Liivi muuseumis suvealguse ajaloopiknik, mille raames Krista Karro räägib muinasaegsetest matmiskommetest ja nende esinemisest Kodavere kihelkonnas/Peipsiääre vallas. Seejärel tutvustatakse arheoloogiamängu ning pärast toimub Andrus Kasemaa raamatu „Vanad uudised – Kokora valla lood“ esitlus.

FB event https://www.facebook.com/events/297011128361196/

Eesti Rahva Muuseum

Rahvusvahelisel arheoloogiapäeval 20. juunil kutsub ERM kaasahaaravale tuurile: näitusel „Kohtumised" tutvume põnevamate esemeleidudega ja meetoditega, mis annavad teadmisi meie esivanemate igapäevaelust. Hea ilmaga jalutame õues, räägime Raadi arheoloogilisest minevikust ning proovime omal käel muistseid töövõtteid.

Aakre muististekompleks

Jalutuskäik Aakre Kivivare muististel

Arheoloogid Maarja Olli ning Anu Lillak tutvustavad Aakre muististekompleksi: tarandkalmet, linnust ning asulakohta. Tutvustus toimub ekskursiooni vormis ja vabas looduses. Kogunemine toimub tarandkalmel.

Eestis koordineerivad üle-Euroopalisi arheoloogiapäevi Muinsuskaitseamet ja Eesti Muinsuskaitse Selts.

Ürituste kavaga saab tutvuda ka Euroopa Arheoloogiapäevade kodulehel ja Eesti Muinsuskaitseseltis kodulehel.

 
Anu Lillak
Muinsuskaitseameti arheoloogianõunik
anu.lillak@muinsuskaitseamet.ee
51964752
 
Helle Solnask
Eesti Muinsuskaitse Selts
helle@muinsuskaitse.ee