Euroopa Muinsuskaitsepäevad 2019

 

12.-15. septembrini toimuvate Euroopa muinsuskaitsepäevade teemaks on “Kultuur ja meelelahutus”. Huvilised on oodatud muinsuskaitsepäevadest osa võtma nii korraldajate kui külastajatena. 

“Kultuur ja meelelahutus” on katusteemana väga lai ja pakub ohtralt lähenemisnurki. Näiteks võib rääkida kultuuri ja meelelahutuse tarbeks ehitatud hoonetest või hoopis neist, kus kino-, teatri või kunstiinimesed elasid. Pärandi lugu saab rääkida esemete kaudu, näiteks tutvustades filmitehnikat läbi aegade. Ning alati võib rääkida teemast endast - kuidas on kultuur ja meelelahutus viimase saja aasta jooksul muutunud? 

Euroopa Muinsuskaitsepäevade eesmärk on tutvustada meid igapäevaselt ümbritsevat rikast ja mitmekesist kultuuripärandit, võimaldades inimestele juurdepääsu mälupaikadele ning muuseumidesse ning korraldades ekskursioone oma kodukandi pärandi ning ajaloo paremaks mõistmiseks. 

Euroopa muinsuskaitsepäevadel on oodatud kaasa lööma muuseumid, raamatukogud, kinomajad, kohalikud seltsid ja kõik teised, kellel on soov tutvustada kultuuri või meelelahutusega seotud pärandobjekti, rääkida sellest mõni kaasakiskuv lugu või äratada üheks nädalavahetuseks ellu ammu unustusehõlma vajunud hoone või objekt. 

Euroopa muinsuskaitsepäevade koordinaatoriks Eestis on Muinsuskaitseamet.

Kõige värskema infoga kursis püsimiseks lisa meeldivaks muinsuskaitsepäevade Facebooki leht.

Kino Sõprus 1980. aastad. Foto: EAMi fotokogu (EAM Fk 6866)

Korralda oma sündmus Euroopa muinsuskaitsepäevade raames

Allpool on lühidalt kirjas kõik oluline, mida tasub Euroopa muinsuskaitsepäevadel oma sündmusega osalemiseks meeles pidada. 2019. aastaks on registreerumine suletud. 

 • Euroopa muinsuskaitsepäevad 2019 teema on “Kultuur ja meelelahutus” ning toimumisaeg on 12.-15. september.
 • Euroopa muinsuskaitsepäevade eesmärk on tutvustada meid igapäevaselt ümbritsevat rikast ja mitmekesist kultuuripärandit.
 • Euroopa muinsuskaitsepäevade eesmärk on tutvustada nii vaimset kui ainelist kultuuripärandit. Tutvustatav pärand ei pea olema kaitse all.
 • Euroopa muinsuskaitsepäevadel on korraldajana oodatud kaasa lööma kõik soovijad: muuseumid, raamatukogud, kohalikud seltsid, vabaühendused, kogudused, rahvamajad  ja kõik teised, kellel on soov tutvustada kultuuri ja meelelahtusega seotud pärandit.
 • Sündmuse vormi ja kestuse saab korraldaja ise valida lähtuvalt tutvustatavast pärandist ning lähtudes muinsuskaitsepäevade aluspõhimõtetest (vt järgmist punkti). Varasematel aastatel on korraldatud ekskursioone, tehtud näituseid, peetud loenguid, korraldatud teemapäevi 
 • Sündmuse korraldamisel tuleb lähtuda muinsuskaitsepäevade aluspõhimõtetest:
  •  Muinsuskaitsepäevade raames saavad huvilised ligipääsu hoonele või kohale, mis tavapäraselt on avalikkusele suletud. 
  •  Hooned, mis tavapäraselt juba on avalikkusele ligipääsetavad, peavad muinsuskaitsepäevade programmiga liitumiseks korraldama eraldi  ürituse: ekskursiooni, loengu, eraldi näituse vmt.     
  •  Euroopa muinsuskaitsepäevade sündmustel osalemine on külastajatele tasuta või soodushinnaga.
 

Lisainfo


Madle Lippus
Kommunikatsioonijuht
56 667 058
madle.lippus@muinsuskaitseamet.ee