Muinsuskaitseametilt saab taotleda muinsuskaitselisele järelevalvele tehtavate kulude osalist hüvitamist tingimustel, et muinsuskaitseline järelevalve on määratud muinsuskaitseseaduse alusel, selle on teinud pädev isik ja nõuetekohaselt ning amet on muinsuskaitselise järelevalve aruande heaks kiitnud.
Järelevalvele tehtud kulu hüvitatakse 50% ulatuses, kuid mitte rohkem kui 1500 eurot. Kulu hüvitamist on võimalik taotleda ühe tööde tegemise loa alusel tehtud tööde kohta ühe korra. Hüvitamise taotlus tuleb esitada 6 kuu jooksul pärast muinsuskaitselise järelevalve aruande heakskiitmist.
Hüvitamise tingimused ja kord on kehtestatud kultuuriministri määrusega „Muinsuskaitselise järelevalve dokumenteerimise ja läbiviimisega seotud kulu hüvitamise ning kinnismälestisel ja vallasmälestisel tehtud tööde dokumenteerimise kord“ ja lahti selgitatud määruse seletuskirjas (446.99 KB, PDF).
Taotlemine:
Lisainfo:
Muinsuskaitselise järelevalve hüvitamine
Mis tingimustel hüvitatakse järelevalve kulu?
- muinsuskaitseline järelevalve on määratud uue muinsuskaitseseaduse alusel (muinsuskaitse eritingimustega);
- muinsuskaitselise järelevalve on teinud pädev isik ja see on tehtud nõuetekohaselt;
- amet on muinsuskaitselise järelevalve aruande heaks kiitnud.
Muinsuskaitse järelevalve läbiviimise kulu hüvitamist on võimalik taotleda ühe tööde tegemise loa alusel tehtud tööde kohta ühe korra. Hüvitamise taotlus tuleb esitada 6 kuu jooksul pärast muinsuskaitselise järelevalve aruande heakskiitmist.
Hüvitatakse ainult 01.05.2019 kehtima hakanud muinsuskaitseseaduse alusel määratud muinsuskaitselise järelevalve kulud. Muinsuskaitselise järelevalve vajaduse määrab amet muinsuskaitse eritingimustega (MuKS § 55).
Kes ja millal saab hüvitist taotleda?
Järelevalve kulu hüvitamise taotluse saab esitada järelevalve tellija ehk see, kes on järelevalve eest maksnud (üldjuhul on see mälestise või muinsuskaitsealal asuva hoone omanik või valdaja).
Taotlusi võetakse vastu jooksvalt. Muinsuskaitselise järelevalve läbiviimise kulu hüvitamist saab taotleda 6 kuu jooksul pärast muinsuskaitselise järelevalve aruande heakskiitmist.
Muinsuskaitseline järelevalve aruanne peab olema esitatud õigeaegselt (6 kuu jooksul pärast tööde lõppemist).
Kuidas hüvitist taotleda?
Hüvitise saamiseks tuleb Muinsuskaitseametile esitada allkirjastatud taotlus koos kulu tegemist tõendavate dokumentidega. Hüvitise taotluse võib esitada kultuurimälestiste registri kaudu. Selleks tuleb registris ID-kaardi või Mobiil-ID abil sisse logida kodaniku keskkonda. Seejärel tuleb vasakul menüüst valida "Toetuste taotlused" ja seal valida "Kulude hüvitamise taotlus" ning seejärel vajutada nupule "Alustage uue taotluse sisestamist".Milline on hüvitise määr?
Kuidas toimub hüvitise maksmine?
Millal hüvitist ei maksta?
Hüvitise taotlus jäetakse rahuldamata, kui:
- muinsuskaitseline järelevalve ei ole läbi viidud nõuetekohaselt;
- muinsuskaitselist järelevalvet ei ole teinud pädev isik;
- amet ei ole järelevalve aruannet heaks kiitnud;
- taotleja on esitanud valeandmeid.
Samuti peavad nii hüvitiise taotlus kui ka muinsuskaitselise järelevalve aruanne olema esitatud õigeaegselt. Muinsuskaitseline järelevalve peab olema esitatud kuue kuu jooksul pärast tööde lõppu. Järelevalve hüvitise taotlus peab olema esitatud kuue kuu jooksul pärast järelevalve aruande heakskiitmist.
Hüvitatakse ainult 01.05.2019 kehtima hakanud muinsuskaitseseaduse alusel määratud muinsuskaitselise järelevalve kulud. Muinsuskaitselise järelevalve vajaduse määrab amet muinsuskaitse eritingimustega (MuKS § 55).Millised on muinsuskaitselise järelevalve aruande nõuded?
- aruande koostab järelevalvet teinud pädev isik
- Muinsuskaitselise järelevalve aruande põhiosas esitatakse tehtud tööde kokkuvõtlik kirjeldus, ülevaade kultuuriväärtusega detailide ja tarindite säilivuse kohta, ülevaade kasutatud töömeetoditest, tööde käigus avastatust koos vajalike jooniste ja fotodega ning kokkuvõtlik hinnang tehtud tööde muinsuskaitselisele kvaliteedile.
- Muinsuskaitselise järelevalve aruande lisadena esitatakse järgmiste dokumentide koopiad: