Sa oled siin

Narva-Jõesuu õigeusu kiriku põlengus kannatada saanud kunstivara päästetalgud

Esmaspäev, 14.06.2021 kuni Neljapäev, 17.06.2021
11:00
18:00
Narva Muuseumi Kunstigalerii

Muinsuskaitseameti eestvedamisel toimuvad Narva Muuseumi Kunstigaleriis 14.—17. juunini Narva-Jõesuu õigeusu kiriku põlengus kannatada saanud hinnalise kunstivara päästetalgud, mille käigus restauraatorid korrastavad ja vajadusel valmistavad kahjustatud ikoonid ette restaureerimistöödeks. Kunstigalerii külastajatel on võimalus päästetöid ja restauraatorite tegevust ka oma silmaga näha.

14. veebruaril sai Narva-Jõesuus põlengus tõsiselt kahjustada Jumalaema Kaasani Ikooni kirik (endine Püha Vladimiri Õigeusu kirik), mille rohkem kui sajast kõrge kunstiväärtusega objektist on võimalik restaureerida umbes kolmveerand. Kirikus asus 105 kunstimälestist, sh terviklik kõrgetasemeliste 19. sajandi teise poole õigeusu kunsti esemete kollektsiooni, kuhu kuuluvad nii ikoonid, lühtrid ja ripplambid kui ka liturgilised esemed, nagu ristid ja karikad, lisaks veel tekstiile ja trükiseid. Põlengus tugevamalt kahjustada saanud ikoonid evakueeriti Narva Muuseumi Kunstigaleriisse, muude esemete hoiustamiseks ulatas abikäe Narva-Jõesuu linn.

Narva Muuseumi Kunstigalerii on ka 14.—17. juunini aset leidvate kunstivara päästetalgute toimumiskoht. Rohkem kui 60 restauraatori ja konserveerimisala tudengi osalusel saab dokumenteeritud ja osaliselt konserveeritud  hinnanguliselt 60 mälestist, täiendavalt koolitatakse koguduse liikmeid korrastama ka mittemälestistest kirikuvara.

Päästetalgud toimuvad kunstigalerii avalikkusele mõeldud ruumides ja kõigil galerii külastajatel on võimalus jälgida restauraatorite tööd kunstivara korraldamisel.  

Projekti veab eest Muinsuskaitseamet ja päästetöödel osalevad Narva-Jõesuu Jumalaema Kaasani ikooni kogudus, SA Narva Muuseum, SA Eesti Vabaõhumuuseumi Konserveerimis- ja Digiteerimiskeskus Kanut, H&M Restuudio OÜ ning Eesti Konservaatorite Ühing. Põhilise osa tööjõust tagavad erinevad Eesti muuseumid ja õppeasutused – SA Eesti Kunstimuuseum, SA Eesti Vabaõhumuuseum, Eesti Rahva Muuseum, Tallinna Linnamuuseum, Tartu Kunstimuuseum ja SA Virumaa Muuseumid. Oskustööjõu osas tulevad appi ka Eesti Kunstiakadeemia ja Tartu Kõrgem Kunstikool Pallas, mõlemad saadavad Narva tudengid koos juhendajatega. Talgute läbiviimine saab teoks tänu Kultuuriministeeriumi toetusele.

Talgud lõpetab 18. juunil Narva Muuseumis toimuv põlengus kannatada saanud pärandile pühendatud seminar, millest on kõigil huvilistel võimalik osa saada ka veebi vahendusel.

Koostööpartnerid: Narva-Jõesuu Jumalaema Kaasani ikooni kogudus, Eesti Konservaatorite Ühing, SA Narva Muuseum, SA EVM Kanut, H&M Restuudio OÜ, SA Eesti Kunstimuuseum, SA Eesti Vabaõhumuuseum, Eesti Rahva Muuseum, Tallinna Linnamuuseum, Tartu Kunstimuuseum, SA Virumaa Muuseumid. Eesti Kunstiakadeemia, Tartu Kõrgem Kunstikool Pallas