Sa oled siin

Trükiste sari "Elavad vanalinnad"

Trükiste kollektsioon „Elavad vanalinnad“ avab üheksa Eesti linna – Haapsalu, Kuressaare, Lihula, Paide, Pärnu, Rakvere, Valga, Viljandi ja Võru – muinsuskaitseala loo kohalike inimeste vaatenurgast.

Nendes trükistes tutvustatakse vanalinnade väärtusi ja kujunemist ning uuritakse, mis on vajalik selleks, et sünniks nüüdisaegne, kestlik ja elav linnasüda. Vanalinn on väikelinna elu tuiksoon, mis koondab endasse igapäevaeluks vajalikke linnalisi funktsioone ja mitmekesiseid ruumilisi kihistusi, aga ka linna sotsiaalse keskme. Igas vanalinnas on peidus sellele linnale omane identiteet.

Eesti väikelinnade ajaloolisi linnasüdameid mõjutavad nii hooajalisus kui ka rahvastiku vähenemine. Samal ajal on need kogukonnakeskused, kus koostöös ja inspireerituna headest praktikatest leitakse tühjadele hoonetele põnevaid uusi kasutusvõimalusi. Sedasi tekib vaheldusrikas ruum, kus on kõrvuti vana ja uus. See loob linnakeskkonnas väärtusliku järjepidevuse.

Trükised on koostatud koostöös kohalike kogukondadega Muinsuskaitseameti ning Norra Kultuuripärandi Ameti partnerprojekti „Ajalooliste linnasüdamete elavdamine ja kohalik areng kultuuripärandi kaudu“ raames. Projekti rahastati Euroopa Majanduspiirkonna ning Norra toetuste 2014.–2021. aasta programmist „Kohalik areng ja vaesuse vähendamine“

Trükised on eesti keeles, mille lõpus on ingliskeelne kokkuvõte.

Ilmumisaasta: 2023

Trükised on tasuta allalaetavad.


 

Haapsalu

Haapsalu on alati peetud natuke vaiksemaks ja väljapeetumaks suvituskohaks kui suvepealinna Pärnut või meretagust Kuressaaret. Selles näib oma osa olevat ka linnapildil, kus tooni annavad käänulised tänavad õdusate puitelamutega, maalilised linnusevaremed ümbritseva pargiga ja jalutama kutsuv rannapromenaad puitpitsilise kuursaaliga. Puitarhitektuuri sõpradele rullub siin lahti kogu arhitektuuriajalugu alates arhailistest mantelkorstnaga vanabalti tüüpi elamutest kuni vabariigiaegse puitfunktsionalismini.

"Elavad vanalinnad. Haapsalu" (5.71 MB, PDF)

 

 

 

Kuressaare

Meretagune asi, öeldakse Saaremaa kohta. Lisaks eraldatusele tähendab see selget omapära, ilminguid ja inimesi, millesarnaseid mandril ei kohta. Seda võib öelda ka Saaremaa pealinna Kuressaare vanalinna kohta. Siinne arhitektuur ja miljöö on oma kohaliku pitseriga, nii mõnelgi ilmingul puuduvad mandril analoogid sootuks. 

"Elavad vanalinnad. Kuressaare" (5.81 MB, PDF)

 

 

Lihula

Umbes 1200 elanikuga asula erakordsus joonistub ümber maamärkide, mille seas on mõisakompleks, monumentaalne kultuurimaja ja kirikud, aga ka ruumiliselt mitmekesine peatänav. Palju linna pärandist peidab end maa all ja sealt on toonud saladusi päevavalgele arheoloogid. Nii maapealset kui ka -alust pärandit aitab Lihulas hoida muinsuskaitseala. Selles linnas on iga maja suure kaaluga.

"Elavad vanalinnad. Lihula" (5.77 MB, PDF)

 

Paide

Kaasavat ja mitmekesistavat ruumi kujundamist rohujuuretasandil on Paides eeskujulikult kaua praktiseeritud väga erinevates vormides, olgu see väiksem kogukondlik tegevus või suur festival. Vanalinna sündmuste kaudu on Paidesse leidnud tee rohkesti inimesi. Üritustevälisel ajalgi jääb linnasüda igapäeva käiguteedele heas mõttes ette. Nii saab pühapäevaseid jalutuskäike nautida linnusemäe vallinõlvadel ja paisjärve äärde ujuma minnes tuleb läbida käänulisi ajaloolisi tänavaid.

"Elavad vanalinnad. Paide" (4.77 MB, PDF)

 

 

Pärnu

Pärnu on eriline. Positsioon suvepealinnana on muutnud selle paljude jaoks suve sünonüümiks, kuid ainuomaseid jooni on Pärnul meie linnade kontekstis teisigi. Pärnus on suuremad pargid kui kusagil mujal, siin on eriline barokne vanalinn koos osaliselt säilinud bastionaalvööndiga, siin on võluvad puidust eeslinnad ja imetabane kuurordiarhitektuur. Ja siin on kõige suurem linnaline muinsuskaitseala. Kõikides teistes linnades on kaitse all eelkõige vanalinn ja ümbritsev kindlustuste vöönd (kui seda on), aga Pärnu oma kuurordi ja Rannapargiga on ainulaadne erand.

"Elavad vanalinnad. Pärnu" (5.16 MB, PDF)

 

Rakvere

Rakvere on omamoodi paik, sest sellel on mitu keskust, sealhulgas tänapäevane linnasüda keskväljaku juures ja ajalooline kesktelg Pikal tänaval. Muinsuskaitsealune Pikk tänav ei ole enam koht, kus aetakse iga päev asju. Sellegipoolest iseloomustab seda rikkalik keskkond, kuhu on koondunud Rakvere paljud tuntud maamärgid – teater, linnus ja kirik –, uus, tänapäevane avalik ruum ning miks mitte ka turiste meelitav spaa. Nii on vanalinn alates Juhan Kunderi monumendist kuni Rakvere teatrini tihedalt täis omakandi kultuurilugu.

"Elavad vanalinnad. Rakvere" (4.91 MB, PDF)

 

 

Valga

Valga on eriline ja tuntud kui targalt kahanev linn, kus ajalooline keskus mängib väga tähtsat rolli. Hea elukeskkonna loomiseks ei ole sageli vaja esmajoones mitte ehitada uut, vaid võimestada vana. Selleks peidab Valga vanalinna miljöö endas veel üksjagu kasutamata potentsiaali: oma aega ootavad tühjad väärika ajalooga hooned.

"Elavad vanalinnad. Valga" (5.89 MB, PDF)

 

Viljandi

Tihe, mitmekesine vanalinn on just see, mis teeb Viljandist Viljandi: armsa väikelinna, mida tuntakse lossimägede, rippsilla, järvede ja romantiliste tänavate järgi. Trükises on esiplaanil Viljandi vanalinn ja muinsuskaitseala. Muinsuskaitse roll on hoida ja väärtustada olemasolevat, aga ka toetada sellise linnaruumi loomist, kus on ajaloolised kihistused aktiivselt kasutuses ja elanikel tahet tegutseda.

"Elavad vanalinnad. Viljandi" (7.51 MB, PDF)

 

 

Võru

Eesti linnaplaneerimise ajaloos on Võru tähenduslik, sest see on ainuke tuntavalt säilinud regulaarplaneeringuga linnu. Sirgete tänavate ruudustik peidab endas erinevate ajastute rikkalikku pärandit, aga ka võimalusterohket nüüdisaegset linnaruumi.  Võru on linn, mida kohalikud hoiavad, tervitades lahkelt ka Lõuna-Eesti külalisi. Võru on koht, mida iseloomustab hästi toimiv sümbioos ajaloost, kultuuripärandist ja tänapäeva elust.

"Elavad vanalinnad. Võru" (5.95 MB, PDF)