Tunnustatud tööd

Jaan Tamm, Ülo Puustak ja Ants Kraut

Muinsuskaitseamet 25
Aasta: 
2018

Muinsuskaitseameti 25. sünnipäeva puhul soovime eraldi esile tuua ja ära märkida kolme härrat, kes kõige selle alguse juures määravat rolli mängisid, omavahel mitu puuda soola on ära sõid ja küllap mõnedki piigid murdsid. Härrad, kes on ihult ja hingelt muinsuskaitsjad.

Fotol Jaan Tamm ja Ants Kraut koos Indrek Saarega.

Jaan Vali

Elutööpreemia
Aasta: 
2018

Jaan Vali tööaastad Muinsuskaitseametis olid tihedad ja sisukad. Oli vähe objekte, mille restaureerimise üksikasju ta ei teadnud. Südamelähedasemad teemad olid mõisad, eriti just mõisakoolid ning muidugi tuletornid. Tuletornide aastatepikkust uurimistööd kroonis 2011. aastal ilmunud mahukas teos Eesti tuletornide ajalugu.

Kais Matteus

Agne Trummali nimeline noore muinsuskaitsja preemia
Aasta: 
2018

Kaisi tasakaalukus on eeskujuks meile kõigile. Ta ei langeta otsuseid ilma, et oleks kuulanud ära kõik osapooled ning kaalunud kõiki argumente. Sama eeldab ta ka kolleegidelt. Tema juhtimine on toonud kooskõlastusprotsessi uut kvaliteeti. Alati rahulik, argumenteeritud ning täpne – professionaalne koostööpartner mälestiste omanikele. Väsimatu teavitustöö vajalikkuse eestkõneleja. 

Marta Suigussaar, Lalsi Püha Nikolause koguduse vanem

Pärandi hoidja
Aasta: 
2018

Pr Suigussaar on tõeline maa sool, ametlikult Lalsi Püha Nikolause koguduse vanem. Avariilise kiriku restaureerimine on olnud aastaid tema südameasjaks ning ta on suutnud initsieerida koos MTÜ Vanaajamajaga seal vabatahtlike abiga restaureerimistalgud, millega on hävimisohus olnud õigeusukirikule antud uus elu. On täiesti fenomenaalne, kuidas vabatahtlikke oskuslikult juhtides, on võimalik ühe hoone restaureerimisel nii palju korda saata. Restaureeritud on müüre, aknaid, torni ja katust.

Krista ja Maris Vilipõld, Rebala muinsuskaitseala Hansu talukompleksi omanikud

Pärandi hoidja
Aasta: 
2018

Vandjala on kiviaedadest ümbritsetud ning põlispuude all käänduva külateega väärikas vana küla. Külatee servas on Hansu talu, mille omanikke Krista ja Maris Vilipõldu pärjame pärandi hoidja tiitliga. Rehielamu on pärit 1897. aastast. Kinnistul paikneb mitmeid kõrvalhooneid ning seda ümbritseb kiviaed.

Tõnis Rohtma, Kuru vraki hoidja

Pärandi hoidja
Aasta: 
2018

Tõnis Rohtma on kodanikuaktivist ja vrakifänn. Tema leidis Kuru külast Peipsi rannalt lodjavraki ning andis sellest esimesel võimalusel Muinsuskaitseametile teada. Seejärel kogus ta vrakitükid traktori abil ligi 1,5 km lõigul kokku, et torm neid minema ei kannaks. Hoidis detailidel pidevalt silma peal ning ametnikke kursis nende seisukorraga.

Elle Lepik, Pärandivaderite projekti koordinaator

Pärandi hoidja
Aasta: 
2018

Pärandivaderite projekt kutsub koole ja klasse üles valima kodukohas ühe kohaliku kultuuriajaloo ja maastiku seisukohalt tähendusrikka objekti ning olema sellele vaderiks ehk hooldajaks või sõbraks. Pärandivaderid  aitavad peamiselt talgute vormis päästa lagunemisest või hävimisest hooletusse jäänud paiku. Kasu saavad kõik - pärand on hoitud, kohalikud on teadlikumad ning lastesse on istutatud pärandist hoolimise pisik.

Helle Susi, Saare KEKi kontorihoone omanik

Pärandi hoidja
Aasta: 
2018

Helle Susi soetas 1980ndatel valminud silmapaistva hoone alles aasta tagasi. Selle napi aastaga on ta aga jõudnud teha nii palju nagu mõni ei jõua mitmekümnegagi. Täiesti avariilisest hoonest, milles eelmine omanik nägi pigem lammutusmaterjali, on saanud katustatud, hoitud ja hinnatud kultuurimälestis.

Jaak Juske

Pärandi tutvustaja
Aasta: 
2018

Väsimatu päranditutvustaja, kelle ekskursioonide arv on ammu kõik rekordid purustanud. Tema ekskursioonid, intervjuud, sotsiaalmeediapostitused ning raamatud muudavad ajaloo ja pärandi iga inimese jaoks põnevaks. Need ettevõtmised on tänuväärne abi meie ametile muinsusteadlikkuse tõstmise püüdlustes. Sest pärandi hoid algab ikka teadmisest! 

Sirje Sorok

Hea restauraator
Aasta: 
2018

Sirje Sorok on restaureerimisvaldkonnas olnud tegev juba väga pikalt ning ta on olnud seotud väga paljude oluliste arhitektuuri- ja kunstimälestiste restaureerimisega. Värviuuringud ja maalingute restaureerimistööd lugematutes vanalinna majades ja mõisates tõendavad, millise põhjalikkuse ja tõsidusega Sirje igasse objekti suhtub.

Lehed