Sa oled siin

26. aprillil toimuv seminar keskendub kultuuriväärtuste kaitsele kriisiolukorras

Teisipäeval 26. aprillil toimub Muinsuskaitseameti, Kultuuriministeeriumi, UNESCO ERK ja Kaitseministeeriumi koostöös seminar „Kultuuriväärtuste kaitse kriisiolukorras.“ Seminari peaeesmärk on olukorras, kus sõjalistes konfliktides meelega rünnatakse vastaspoole kultuuriväärtusi, tuua omavahel kokku nii militaar kui ka kultuuripärandi valdkond. Seminari üheks peakõnelejaks on Siniste Kilpide president professor Peter Stone.

Relvakonflikti korral on loomulikult esmatähtis kaitsta inimelusid, kuid sama moodi on väga oluline loodus- ja kultuuripärandi kaitse. Pärand on see, mis annab meie elule ja riigile sügavama tähenduse ja inimeste kaitse on lahutamatult põimunud kultuuriväärtuste kaitsega.

„Seminariga tahame tõmmata tähelepanu kultuuripärandi päästmisele ja säilitamisele kriisi ajal. Kuna kriisid on oma olemuselt erinevad, siis on sageli  pärandi kaitsmiseks vaja kasutada ka väga erinevaid meetodeid. Päästetööd võivad olla justkui „õnnelikud juhused“ aga ka strateegiliselt planeeritud missioonid,“ ütles Muinsuskaitseameti kunstipärandi nõunik Janika Turu.

Vaatamata rahvusvahelistele kokkulepetele ja kollektiivsele arusaamale maailmapärandist jääb siiski õhku küsimus – MIKS hävitamine ikka veel eksisteerib. Seminaril arutatakse aga, KUIDAS selliseid mälulünki vältida ja KUIDAS tagada kultuuriline järjepidevus ka läbi erinevate kriiside

Oma praktilisest kogemustest nii pärandi päästmise õppuste valdkonnas, kui ka reaalsetes kriisi situatsioonides kogetu kohta räägivad Muinsuskaitseameti peadirektori kohusetäitja Linda Lainvoo ja Siniste Kilpide president professor Peter Stone.

Sinised Kilbid on 1996. aastal asutatud mittetulunduslik rahvusvaheline organisatsioon, mille eesmärk on tegeleda pärandi kaitsmisega relvakonfliktide ja katastroofide ajal. Sinised Kilbid on asutatud nelja suure rahvusvahelise kultuuripärandi organisatsiooni poolt:

- Rahvusvaheline Arhiivinõukogu (ICA)

- Rahvusvaheline Muuseumide Nõukogu (ICOM)

- Rahvusvaheline raamatukogu- ja teabeühenduste ja institutsioonide föderatsioon (IFLA)

- Rahvusvaheline monumentide ja paikade nõukogu (ICOMOS)

Sinised Kilbid on pühendunud nii ainelise kui ka vaimse kultuuripärandi ja looduspärandi kaitsele relvakonflikti, loodus- või inimtegevusest tingitud katastroofide korral. Nende tegevus hõlmab kõiki kultuuriväärtusi, sealhulgas muuseume, monumente, arheoloogilisi paiku, arhiive, raamatukogusid ja audiovisuaalseid materjale ning olulisi looduskaitsealasid, aga ka vaimset pärandit.

 

 

Veel uudiseid samal teemal

03.05.2022

Jätkub Muinsuskaitseameti ja Norra Kultuuripärandiameti koolitusprogramm “Elavad vanalinnad”

Projekti “Ajalooliste linnasüdamete elavdamine kultuuripärandi kaudu” raames toimumub selle aasta kevadel kohalikele omavalitsustele, pärandi- ja ruumi valdkonna ekspertidele ja huvilistele suunatud koolitusprogramm “Elavad vanalinnad”. Kolm, erinevates linnades toimuvat koolituspäeva avavad vanalinnade väljakutseid ja võimalusi urbanistlikust skaalast hoone ja detailideni. Koolituspäeva toimuvad Viljandis, Haapsalus ja Võrus.

Paide linn 1683. aasta S. Waxelbergi kaardil. Näha on linnust ja vallikraavi, lisaks linna tänavate võrgustikku, mis on suuresti tänapäevani säilinud. EAA.5393.1.9 
29.04.2022

Ootame arvamusi Paides asuva asulakoha arheoloogiamälestiseks tunnistamise kohta

Muinsuskaitseamet menetleb Paide linna idaosas asuva asulakoha arheoloogiamälestiseks tunnistamist. Arvamusi ja vastuväiteid mälestiseks tunnistamisele ootame hiljemalt 3. juuniks 2022.