Sa oled siin

Algas kandideerimine Balti Museoloogiakooli

Balti Museoloogiakool Narvas. 2021. Foto Mirjam Rääbis
Balti Museoloogiakool Narvas. 2021. Foto Mirjam Rääbis

Avanenud on kandideerimine Balti Museoloogiakooli 2022, mis kannab seekord pealkirja „Dealing with Difficult Heritage in Museums“. Ootame kõigi huviliste taotlusi 22. aprillini, saatke julgelt oma taotlused teele, teema on äärmiselt põnev ja ootamatult aktuaalne!

Juba 18. Balti riikide ühine muuseumitöötajate suvekool toimub 12.–18. juuni Telsiais, Leedus. Ootame osalema kõiki muuseumitöötajaid, aga julgustame eriti muuseumijuhte ning keskastmejuhte. Selle aasta koolitajateks on Dr. Kathrin Pabst ja Dr. Kaja Širok.

Koolitajad tutvustavad selle aasta teemat järgnevalt:

Usume, et keerulise pärandi teema on igat liiki muuseumide jaoks väga aktuaalne, hoolimata nende staatusest või kogude sisust. Samuti on oluline arvestada muuseumide rolli, võimalusi ja piiranguid keerulise pärandi vahendamisel, mida mõjutavad omakorda kõikjal toimuvad poliitilised, majanduslikud, sotsiaalsed ja kultuurilised protsessid (ajaloo ümberkirjutamise püüdlused, rahvusliku ajaloo ümbermõtestamine, monumentide staatuse üle otsustamine jne).

Muuseumispetsialistid peavad keerulise pärandiga tegeledes otsima vastuseid paljudele erinevatele ja väljakutseid esitavatele küsimustele: Milliseid suundumusi võime globaalses mastaabis täheldada keerulisest (või vaieldavast) pärandist rääkides? Millised on piirkondlikud eripärad? Milliseid ideid, kogemusi või muresid saame jagada? Kas muuseumid peaksid koguma, eksponeerima ja edastama ainult “toredaid” ja “õigeid” esemeid, mis esindavad meie minevikku? Kui ei, siis kuidas peaks käsitlema ühiskonnas vastuoluliselt aktsepteeritud teemasid või fakte (nt nõukogude ja natside okupatsioon, vastupanu, holokaust , rahvusvähemused, pagulased jne)? Millised on need sotsiaalsed, poliitilised, kultuurilised või ajaloolised teemad, millele muuseumid saavad ühiskonnaga diskussiooni või dialoogi ergutamise näol kaasa aidata? Kas muuseumid on piisavalt vabad, et esitada igasugust keerulist pärandit? Kas muuseumid peaksid olema aktiivsemad vastuoluliste teemade esiletoomisel? Samas ei saa unustada, et muuseumid on kõige usaldusväärsemad kultuuriasutused ja seetõttu on nende esmane eesmärk olla aus ühiskonna vastu, mida nad teenindavad.

Me ei luba, et Balti Museoloogiakool selle aasta jooksul kõikidele eelpool mainitud küsimustele vastused leiad, kuid kutsume Sind lahkelt kolleegide ja sõpradega arutlema, õppima ja jagama oma kogemusi keerulisest pärandist.

Museoloogiakooli teema: Dealing with Difficult Heritage in Museums

Aeg: 12.–18. juuni 2022 (saabumine 12. juuni õhtul Telsiaisse, lahkumine 18. juuni hommikul)

Koht: Telsiai, Leedu

Õppejõud: Dr. Kathrin Pabst ja Dr. Kaja Širok

Museoloogiakooli aitab korraldada Samogiti muuseum „Alka“.

 

Programmi täiendatakse jooksvalt kodulehel.

Osaleda soovijatel palun täita kandideerimisavaldus hiljemalt 22. aprillis 2022.

 

Valikukriteeriumid:

  • motivatsioonikirja sisukus;
  • senise muuseumitöö kogemus (kursus eeldab muuseumitöö kogemust, ei ole mõeldud sisseelamiskoolituseks).
  • inglise keele oskus (peab olema piisav, et osaleda aktiivselt aruteludes ja grupitöödes);

 

Osalustasu on 600 eurot (majutus, toitlustamine, ekskursioonid, koolitusprogramm), mis kaetakse 87% ulatuses Muinsuskaitseameti eelarvest. Osaleja/muuseumi omaosalus on 13% ehk 78 eurot. Transport korraldatakse ühiselt Riiast, sinna ja tagasi jõudmine jääb aga osaleja kanda. Eestist on võimalik osaleda kümnel muuseumitöötajal.

Lisainfo

Mirjam Rääbis
muuseumivaldkonna juht
Mirjam.Raabis@muinsuskaitseamet.ee
509 0096

Veel uudiseid samal teemal

03.05.2022

Jätkub Muinsuskaitseameti ja Norra Kultuuripärandiameti koolitusprogramm “Elavad vanalinnad”

Projekti “Ajalooliste linnasüdamete elavdamine kultuuripärandi kaudu” raames toimumub selle aasta kevadel kohalikele omavalitsustele, pärandi- ja ruumi valdkonna ekspertidele ja huvilistele suunatud koolitusprogramm “Elavad vanalinnad”. Kolm, erinevates linnades toimuvat koolituspäeva avavad vanalinnade väljakutseid ja võimalusi urbanistlikust skaalast hoone ja detailideni. Koolituspäeva toimuvad Viljandis, Haapsalus ja Võrus.

Paide linn 1683. aasta S. Waxelbergi kaardil. Näha on linnust ja vallikraavi, lisaks linna tänavate võrgustikku, mis on suuresti tänapäevani säilinud. EAA.5393.1.9 
29.04.2022

Ootame arvamusi Paides asuva asulakoha arheoloogiamälestiseks tunnistamise kohta

Muinsuskaitseamet menetleb Paide linna idaosas asuva asulakoha arheoloogiamälestiseks tunnistamist. Arvamusi ja vastuväiteid mälestiseks tunnistamisele ootame hiljemalt 3. juuniks 2022.