Sa oled siin

Eestist sai UNESCO kultuurikomitee liige

Eile, 3. detsembri õhtul valiti Eesti UNESCO rahvusvahelisse komiteesse, mis tegeleb kultuuriväärtuste kaitsega relvakonflikti korral. Komiteesse kuulub 12 riiki ja Eestit esindavad komitees Muinsuskaitseameti ja Kaitseministeeriumi eksperdid.

„Tänapäeva erinevates konfliktikolletes näeme sageli inimeste identiteedi jaoks oluliste kultuuriväärtuste ründamist ja rüüstamist. Tõsine probleem on ka kultuurivaradega ebaseaduslik kaubitsemine ja väljavedu, eriti puudutab see religioosset pärandit ja arheoloogilisi leide. Seetõttu on Haagi konventsioon ja selle lisaprotokollid väga aktuaalsed,“ ütles Muinsuskaitseameti peadirektor Siim Raie.

1954. aasta Haagi konventsiooni teise protokolli komitee seisab hea kultuuriväärtuste kaitse eest relvakonflikti korral, suunab protokolli tõhusamat rakendamist maailmas, arutab kultuuriväärtuste võtmist tõhustatud kaitse alla, otsustab teise protokolli fondi vahendite kasutamise üle ja hindab protokolliosaliste aruandeid protokolli rakendamise kohta. Koos Eestiga valiti neljaks aastaks komiteesse Austria, Kreeka, Maroko, Nigeeria ja Tšehhi. Komitees jätkavad 2021. aastani Itaalia, Jaapan, Armeenia, Kambodža, Egiptus, El Salvador. Eestit esindavad komitees Janika Turu Muinsuskaitseametist ja Kaur Kittus Kaitseministeeriumist.

Konventsioon tekkis II maailmasõja järel, kui paljud kultuuriväärtused olid purustatud ja suur hulk kunsti sõjatrofeena kolmandatesse riikidesse viidud. 1954. aastal võeti vastu ka konventsiooni esimene protokoll, mis käsitleb riikide kohustust takistada kultuuriväärtuste väljaviimist okupeeritud territooriumilt, keelust hoolimata välja viidud kultuuriväärtuste hoiule võtmist ja kohustust need relvakonflikti lõppedes tagastada. Süsteemi tõhustamiseks võeti 1999. aastal vastu konventsiooni teine protokoll, mis jõustus 2004. aastal.  See tõi sisse tõhustatud kaitse süsteemi inimkonnale väga oluliste kultuuriväärtuste jaoks. Samuti sätestas teine protokoll individuaalse kriminaalvastutuse mälestiste hävitajatele või rüüstajatele ja asutas 12-liikmelise komitee kultuuriväärtuste kaitse edendamiseks ja konventsiooni rakendamiseks.

Eestis tegutseb relvakonflikti korral kultuuriväärtuste kaitse Haagi konventsiooni protokollide rakendamise ühiskomisjon. Kultuuriministeerium ja Kaitseministeerium on sõlminud koostöömemorandumi, mis tõhustab kahe ministeeriumi koostööd.

Lisainfo

Janika Turu
Muinsuskaitseameti muuseumivaldonna peaspetsialist
Janika.Turu@muinsuskaitseamet.ee
58839759

Veel uudiseid samal teemal

Foto Stina Sarapuu
24.01.2020

Täna jagatakse Valgas Muuseumirotte

Valgas toimub täna, 24. jaanuaril Eesti muuseumide aastaauhindade konverents ja gala. Päevasel konverentsil tutvustavad Muuseumiroti nominendid oma projekte, kellest õhtusel auhinnagalal selguvad aastaauhindade saajad kümnes kategoorias. Lisaks paneb kõige külastajasõbralikumale muuseumile oma eriauhinna välja EAS.

 Kostüümikavand Kratt lavastuses Mees pisuhännaga teatris Estonia, ETMM _ 8096 T 17:2/12:1, Eesti Teatri- ja Muusikamuuseum, http://www.muis.ee/museaalview/2958611
16.01.2020

Kratt Folli tunneb ära, mis on pildil

Muinsuskaitseamet hakkab koos pilootmuuseumidega katsetama pildituvastuse tehisintellekti kratt Folli. Projekti eeltaotlus tunnistati Riigi Infosüsteemi Ameti poolt vastavaks. Muinsuskaitseamet hakkab ette valmistama hanget, et positiivse otsuse korral alustada krati analüüsi ja prototüüpimisega. Projekti käigus analüüsitakse, kuidas museaale saaks kirjeldada kratt ning luuakse prototüüp nimega Folli, kes on nagu päris muuseumitöötaja, sest Folli tunneb ära, mis on pildil kujutatud ning teeb selle info meie jaoks kättesaadavaks. Prototüüpi arendatakse ja katsetatakse koostöös pilootmuuseumide ja vabatahtlikega.