Sa oled siin

Ettepanekute kogumine õigusloomeks arheoloogiapärandi kaitse tõhustamise ja arendamise valdkonnas

17. sajandi noapea Lääne-Virumaalt
17. sajandi noapea Lääne-Virumaalt

Arheoloogiapärandi kui taastumatu pärandi parema kaitse vajadus on ühiskonnas teravalt esil. Riigikogu kultuurikomisjon arutas oma 9. juunil istungil arheoloogiamälestiste kaitset Eestis ja tundis huvi võimalike seadusemuudatuste vastu, mis parandaks arheoloogiapärandi kaitset. Muinsuskaitseameti pädevuses on Kultuuriministeeriumile ettepanekute tegemine muinsuskaitse ja muuseumivaldkonna õigusaktide muutmiseks. Riigikogu kultuurikomisjoni istungil tõstatati arheoloogiapärandit kaitsvate sätete osas üles ka küsimus võimalike valdkonnaväliste seaduste muutmise vajadusest, näiteks läbi planeerimisseaduse või karistusseadustiku täiendamise.

Ootame Teie põhjendatud ettepanekuid, mis puudutavad nii arheoloogiamälestisi kui ka veealust kultuuripärandit, samuti mälestiste välist arheoloogiapärandit. Ettepanekud on oodatud muu hulgas näiteks seoses tööde ja tegevuste reguleerimisega ehitus- ja mulla- ning kaevetöödel (sh metsamajanduses ja geoloogia valdkonnas), otsinguvahendi kasutamisega, arheoloogiliste uuringute ja leidudega ning ruumilise planeerimisega.

Põhjendatud ettepanekud seadusemuudatuste ja täienduste tegemiseks palume esitada 29. augustiks 2022 aadressile info@muinsuskaitseamet.ee.

Küsimustele vastab heal meelel arheoloogiapärandi nõunik Nele Kangert (nele.kangert@muinsuskaitseamet; +372 5115931).

Oleme tänulikud, et mõtlete kaasa kultuuripärandi parema hoidmise nimel!

Ettepanekute menetlemiseks toimub arutelukoosolek 31. augustil 2022. Koosolek toimub Muinsuskaitseameti Pika tänava kontori II korruse saalis ja algab kell 14.00.

Peale arutelu edastab Muinsuskaitseamet ettepanekud Kultuuriministeeriumile, kes omakorda esitab ettepanekud riigikogu kultuurikomisjonile, kes otsustab edasise menetluse.

Veel uudiseid samal teemal

15.09.2022

Tänavused muinsuskaitsepäevad saavad avalöögi Rakveres

Täna, 15. septembril algavad muinsuskaitsepäevad pakuvad neljaks päevaks mitmekesiselt sisustatud programmi ja kutsuvad avastama rikkalikku kultuuripärandit üle kogu Eesti. Pärandifestivalile antakse avapauk täna õhtul Rakveres näituse "Elav vana linn" avamisega.

Keskaegne aardeleid Lääne-Virumaalt. Foto autor Tuuli Kurisoo (TLU)
25.08.2022

Alates 1.10.2022 kaob võimalus saata otsinguteateid mobiilisõnumiga

Kultuurimälestiste registri arendus on jõudnud etappi, kus on aeg otsinguvahenditega seotud tegevused üle viia registrisse. Alates 1. oktoobrist 2022 kaob võimalus saata otsinguteateid mobiilisõnumiga.