Sa oled siin

Kas sa teadsid, et Eestis on ligi 350 kaitsealust kalmistut?

Fragment Kõpu kalmistult. Foto: Kadri Tael 2016
Fragment Kõpu kalmistult. Foto: Kadri Tael 2016

Tärkava kevadega on hea (taas)avastada oma kodukoha või kaugemaid kalmistuid. Ajaloolised kogukondlikud traditsioonid ja tänapäev läbipõimitult moodustavad unikaalse ja vaheldusrikka miljöö, mida raamistab looduse rikkalikkus. Kunstilist elamust pakuvad hauatähised, hauapiirded, hauakujundused, mida valmistanud kohalikud meistrid või nimekad skulptorid. Samuti kabelid, kalmistuväravad ja -piirded, mis kõnelevad omaaegsetest tõekspidamistest ja võimalustest. Esteetilise väärtusega paigad kannavad endas lugusid inimestest, kogukondadest ja sotsiaalsetest oludest.

Eestis on kaitsealuseid kalmistuid ligi 350, sealhulgas on ka mõisa- ja talukalmistuid. Kultuurimälestiste register (www.register.muinas.ee) võimaldab kalmistuid otsida nime ja/või aadressi järgi.

Head avastamist!

Veel uudiseid samal teemal

Lepo Mikko pannoo Teaduste Akadeemia raamatukogu fuajees, 1964. Foto: Martin Siplane
14.09.2021

Muinsuskaitsepäevadel sai peidus pärandiga tutvuda rohkem kui 70 sündmusel üle Eesti

9.-12. septembril toimunud muinsuskaitsepäevadel sai osaleda erinevatel loengutel, talgutel, ekskursioonidel, töötubades ja avatud uste päevadel. Lisaks valmis tänavusteks pärandipäevadeks näitus nõukogude monumentaal-dekoratiivkunstist, millega saab tutvust teha ka praegu.

Monument "Energia" Narvas, autor Riho Kuld
09.09.2021

Täna algavad muinsuskaitsepäevad toovad pärandi peidust välja

9.-12. septembril toimuvatel muinsuskaitsepäevadel “Peidus pärand” saab erinevate pärandobjektidega tutvuda rohkem kui 70 sündmuse raames üle Eesti. Lisaks loengutele, ekskursioonidele ja töötubadele valmis tänavusteks pärandipäevadeks ka näitus nõukogude monumentaal-dekoratiivkunstist.