Sa oled siin

Kas sa teadsid, et Eestis on ligi 350 kaitsealust kalmistut?

Fragment Kõpu kalmistult. Foto: Kadri Tael 2016
Fragment Kõpu kalmistult. Foto: Kadri Tael 2016

Tärkava kevadega on hea (taas)avastada oma kodukoha või kaugemaid kalmistuid. Ajaloolised kogukondlikud traditsioonid ja tänapäev läbipõimitult moodustavad unikaalse ja vaheldusrikka miljöö, mida raamistab looduse rikkalikkus. Kunstilist elamust pakuvad hauatähised, hauapiirded, hauakujundused, mida valmistanud kohalikud meistrid või nimekad skulptorid. Samuti kabelid, kalmistuväravad ja -piirded, mis kõnelevad omaaegsetest tõekspidamistest ja võimalustest. Esteetilise väärtusega paigad kannavad endas lugusid inimestest, kogukondadest ja sotsiaalsetest oludest.

Eestis on kaitsealuseid kalmistuid ligi 350, sealhulgas on ka mõisa- ja talukalmistuid. Kultuurimälestiste register (www.register.muinas.ee) võimaldab kalmistuid otsida nime ja/või aadressi järgi.

Head avastamist!

Veel uudiseid samal teemal

06.05.2021

Täna algab vestlusringide sari „Elavad vanalinnad“

Muinsuskaitseamet alustab vestlusringide sarjaga, mis avab Muinsuskaitseameti ning Norra Kultuuripärandi Ameti partnerprojekti “Ajalooliste linnasüdamete elavdamine ja kohalik areng kultuuripärandi kaudu” fookusteemasid  ning tutvustab projekti kaudu rahastuse saanud hooneid ja nende tulevikuplaane. Esimene vestlusring teemal "Tühjad hooned ja uued kasutused" toimub täna, 6. mail algusega kell 16.00 ja seda saab jälgida Muinsuskaitseameti Facebooki lehel. Kohtumise keskmes on Lihula mõisa viinaaida ning Võru ajaloolise külalistemaja uute kasutuse visioonid.

22.04.2021

Konkurss kahele arheoloogianõuniku ametikohale

Muinsuskaitseamet otsib oma meeskonda kahte arheoloogianõunikku. Kandideerida saab kuni 15. maini.