Sa oled siin

Kas sa teadsid, et Eestis on ligi 350 kaitsealust kalmistut?

Fragment Kõpu kalmistult. Foto: Kadri Tael 2016
Fragment Kõpu kalmistult. Foto: Kadri Tael 2016

Tärkava kevadega on hea (taas)avastada oma kodukoha või kaugemaid kalmistuid. Ajaloolised kogukondlikud traditsioonid ja tänapäev läbipõimitult moodustavad unikaalse ja vaheldusrikka miljöö, mida raamistab looduse rikkalikkus. Kunstilist elamust pakuvad hauatähised, hauapiirded, hauakujundused, mida valmistanud kohalikud meistrid või nimekad skulptorid. Samuti kabelid, kalmistuväravad ja -piirded, mis kõnelevad omaaegsetest tõekspidamistest ja võimalustest. Esteetilise väärtusega paigad kannavad endas lugusid inimestest, kogukondadest ja sotsiaalsetest oludest.

Eestis on kaitsealuseid kalmistuid ligi 350, sealhulgas on ka mõisa- ja talukalmistuid. Kultuurimälestiste register (www.register.muinas.ee) võimaldab kalmistuid otsida nime ja/või aadressi järgi.

Head avastamist!

Veel uudiseid samal teemal

Kuvatõmmis õppuselt
02.06.2020

Muuseum põleb! – õnneks vaid paberil. Ehk toimus esimene kultuuriväärtuste päästmise kontrollõppus

Esimest korda Eestis toimus möödunud nädalal lauaõppus muuseumides asuvate kultuuriväärtuste päästmiseks ohuolukorras. Õppust korraldasid ühiselt Muinsuskaitseamet, SA Läänemaa Muuseumid, Politsei ja Piirivalve amet ja Päästeamet. Ja mitte ainult ei toimunud taoline õppus esimest korda valdkonna jaoks, vaid esimest korda viidi lauaõppus läbi virtuaalselt, mis lisas kogu ettevõtmisele keerukust aga samas ka põnevust.

Skeem auriku Admiral hukukohaga. 1862. EAA.30.11.662.
29.05.2020

Kas teadsid, et vrakiregistris paljastub veealune maailm?

Kas teadsid, et Kultuurimälestiste registrist leiab põnevat infot meie vetes asuva rikkaliku veealuse pärandi kohta. Registris asuvas vrakiregistris leidub rahvusvahelise projekti raames digitaliseeritud materjale meie vetes toimunud laevahukkude kohta, kokku on uurimiseks üle 1400 vrakikirje.