Sa oled siin

Kas sa teadsid, et Eestis on ligi 350 kaitsealust kalmistut?

Fragment Kõpu kalmistult. Foto: Kadri Tael 2016
Fragment Kõpu kalmistult. Foto: Kadri Tael 2016

Tärkava kevadega on hea (taas)avastada oma kodukoha või kaugemaid kalmistuid. Ajaloolised kogukondlikud traditsioonid ja tänapäev läbipõimitult moodustavad unikaalse ja vaheldusrikka miljöö, mida raamistab looduse rikkalikkus. Kunstilist elamust pakuvad hauatähised, hauapiirded, hauakujundused, mida valmistanud kohalikud meistrid või nimekad skulptorid. Samuti kabelid, kalmistuväravad ja -piirded, mis kõnelevad omaaegsetest tõekspidamistest ja võimalustest. Esteetilise väärtusega paigad kannavad endas lugusid inimestest, kogukondadest ja sotsiaalsetest oludest.

Eestis on kaitsealuseid kalmistuid ligi 350, sealhulgas on ka mõisa- ja talukalmistuid. Kultuurimälestiste register (www.register.muinas.ee) võimaldab kalmistuid otsida nime ja/või aadressi järgi.

Head avastamist!

Veel uudiseid samal teemal

Arheoloogianõuniku töökuulutus
19.02.2021

Konkurss arheloogianõuniku ametikohale (asenduskoht)

Muinsuskaitseameti arheoloogianõunik on arheoloogia valdkonna ekspert, kes korraldab muinsuskaitsealast tegevust arheoloogia valdkonnas.

Kandideerida saab kuni 7. märtsini.

17.02.2021

Kolmveerand Narva-Jõesuu õigeusu kiriku põlengus kahjustada saanud väärtuslikust kunstivarast on võimalik restaureerida

Pühapäeval Narva-Jõesuus põlengus tõsiselt kahjustada saanud Püha Vladimiri Õigeusu kirikus (ümber muudetud nimega Jumalaema Kaasani Ikooni kirik) olnud rohkem kui sajast kõrge kunstiväärtusega objektist on ekspertide esmase hinnangu põhjal võimalik restaureerida vähemalt kolmveerand. 19. sajandist pärineva ja mälestisena kaitse all oleva puidust kirikuhoone tules saadud kahjustuste täpsem hindamine võtab veel aega.