Sa oled siin

Kolmveerand Narva-Jõesuu õigeusu kiriku põlengus kahjustada saanud väärtuslikust kunstivarast on võimalik restaureerida

Pühapäeval Narva-Jõesuus põlengus tõsiselt kahjustada saanud Püha Vladimiri Õigeusu kirikus (ümber muudetud nimega Jumalaema Kaasani Ikooni kirik) olnud rohkem kui sajast kõrge kunstiväärtusega objektist on ekspertide esmase hinnangu põhjal võimalik restaureerida vähemalt kolmveerand. 19. sajandist pärineva ja mälestisena kaitse all oleva puidust kirikuhoone tules saadud kahjustuste täpsem hindamine võtab veel aega.

Hoonest asuti vara välja tooma esimesel võimalusel, kuid suur osa asju sai siiski kuuma-, tahma- ja veekahjustusi. Teisipäeval, 16. veebruaril vaatasid kohapeal vallasvara olukorra üle Muinsuskaitseameti kunstipärandi eksperdid koos SA Eesti Vabaõhumuuseumi Konserveerimis ja Digiteerimiskeskuse Kanut konservaatoritega, kes viisid kohapeal kunstvarade päästmiseks läbi ka esmase avariikonserveerimise – põhiliselt tegeleti kahjustada saanud ikoonide katmisega profülaktilise kleebisega, et vältida kuivamisel maalipinna irdumist ja värvikadusid.

Püha Vladimiri Õigeusu kirikus asus 105 väärtuslikku kunstimälestist, lisaks hulganisti muud kogudusele olulist kirikuvara. Muinsuskaitseameti kunstipärandi valdkonna juht – muuseumide ja kunstipärandi osakonna juhataja Linda Lainvoo toob eriti olulisena välja tervikliku kõrgetasemeliste 19. sajandi teise poole õigeusu kunsti esemete kollektsiooni, kuhu kuuluvad nii ikoonid, lühtrid ja ripplambid, kui ka liturgilised esemed nagu ristid ja karikad, lisaks veel tekstiile ja trükiseid.

Muinsuskaitseameti vallasmälestiste ja muuseumikogude inspektori Kadri Taela sõnul oli esmane vaatepilt kirikusse saabudes trööstitu: „Esmasel ülevaatusel selgus, et mõned väärtuslikud ikoonid, seal hulgas kiriku üks olulisemaid ikoone – aujärjetagune ikoon, aga ka viis kuningavärava ikooni – on kahjuks tules täielikult hävinud, samuti on tugevalt kahjustatud ikonostaasi ülemises osas olnud ikoonid. Esmane hinnang väärtusliku vallasvara osas siiski pigem positiivne, 75—80 protsenti asjadest on võimalik restaureerida.“

Tugevamalt kahjustada saanud ning kohapeal avariikonserveerimise läbinud ikoonid viiakse täna Narva Muuseumi hoole alla. Muu vallasvara hoiustamiseks on sobivad ruumid leidnud kohalik omavalitsus. Päästetööde teostamisel on oma abikäe osutanud ka Tallinna Linnamuuseum.

Fotod kiriku interjöörist ja ikoonidest peale põlengut: https://bit.ly/3s2bUeg

 

Lisainfo:

Linda Lainvoo
kunstipärandi valdkonna juht – osakonnajuhataja
53021737
linda.lainvoo@muinsuskaitseamet.ee

Veel uudiseid samal teemal

Parim püsinäitus ja Suure Muuseumiroti võitja on Tartu Ülikooli muuseumi näitus „Toomkiriku saladuste kamber”. Foto: Mana Kaasik
19.01.2023

Viimsis jagati täna Muuseumirotte

Viimsi Artiumis selgusid täna, 19. jaanuaril 2022. aasta parimad muuseumiteod. Eesti muuseumide aastaauhindade galal jagati Muuseumirotte 10 kategoorias. Lisaks panid eriauhinnad välja nii Eesti Muuseumiühing kui ka EASi ja Kredexi ühendasutuse turismiosakond.

19.01.2023

Muuseumirottide võitjad selguvad täna õhtul

Täna, 19. jaanuaril toimub Viimsis Eesti muuseumide aastaauhindade konverents ja auhinnatseremoonia. Viimsi Artiumis peetaval konverentsil tutvustavad nominendid möödunud aasta parimaid projekte. Võitjad kuulutatakse välja kell 19.00 algaval auhinnagalal.