Sa oled siin

Kultuurimälestiste omanikud saavad tänavu 5,6 miljonit eurot toetust

Toetust saanud taluelamu Lääne-Virumaal. Foto Reelika Niit
Toetust saanud taluelamu Lääne-Virumaal. Foto Reelika Niit

Muinsuskaitseamet eraldab sel aastal kultuurimälestiste korrastamise taotlusvoorust toetusi mahus 2,6 miljonit eurot ja omandireformi käigus tagastatud ehitismälestiste taotlusvoorust toetusi mahus 3 miljonit eurot. Kogumahus 5,6 miljoni euroga toetatakse nii ehitis-, kunsti-, ajaloo- ja arheoloogiamälestisi kui ka muinsuskaitsealadel asuvaid hooneid.

“Tänavused toetused aitavad omanikel suure hulga mälestisi korda teha ja nii mõnedki pikemaajalised projektid saavad lõpetatud, mis teeb palju rõõmu. Suur heameel on omandireformi reservfondi suurenemisest, mille mõju kultuuuripärandile on tuntav. Pärandi toetamine on väga oluline meie elukeskkonna parandamisel ja rohe-eesmärkide täitmisel,” ütles Muinsuskaitseameti peadirektori kohusetäitja Mirjam Rääbis.

Mälestise või muinsuskaitsealal asuvate ehitiste säilitamiseks mõeldud tähtajalisse taotlusvooru esitati 2023. aastaks kokku 410 nõuetele vastavat taotlust kogusummas üle 13,3 miljoni euro. Ametil oli võimalus jagada toetusi 2,6 miljoni euro eest ning see võimaldas täismahus või osaliselt rahuldada 117 taotlust. 

Toetusi jagus kõikidesse maakondadesse. Restaureerimistoetusi said nii mõisaansamblite hooned (16), muinsuskaitsealade hooned (18), keskaegsed linnused (8), talukomplekside hooned (7), pühakojad (9), tuulikud, elamud ja mitmed muud hooned ja rajatised. Põhiliselt läksid toetused avariiliste katuste parandamiseks, mitmetel juhtudel oli tegu jätkutöödega. On suur rõõm, et toetuste abil saavad mitmed mälestised päästetud, mis annab olulisele osale meie kultuuripärandist uue hingamise. Samuti eraldati toetusi 24 kunsti-, ajaloo- ja arheoloogiamälestise korrastamiseks ning 10 restaureerimisprojekti koostamiseks. 

Omandireformi reservfondi 2023. aasta taotlusvoorust eraldati toetus 27 omandireformi käigus tagastatud ehitismälestise säilitamiseks ja korrashoiuks summas 3 miljonit eurot.

Enamik toetusi läks pühakodade katuste restaureerimiseks, kuid toetust eraldati ka rehielamule, tuulikule, mõisa peahoonele ja pastoraadi kõrvalhoonetele.

Muinsuskaitseameti toetuste eesmärgiks on tagada mälestiste ja muinsuskaitseala ehitiste säilimine ning aktiivne kasutus.

Toetuse taotluste pingeread ja eraldatud toetussummad leiab Muinsuskaitseameti koduleheküljelt www.muinsuskaitseamet.ee/jagatud-toetused.

Lugupidamisega

Eve Rand
kommunikatsiooninõunik
eve.rand@muinsuskaitseamet.ee
56494632

Veel uudiseid samal teemal

Rebala muinsuskaitseala
23.03.2023

Algas Rebala muinsuskaitseala kaitsekorra avalik väljapanek

Rebala muinsuskaitseala kaitsekorra eelnõu on avalikul väljapanekul 23. märtsist - 30. aprillini 2023.

Ootame dokumentidega tutvuma!

31. märtsil toimub Kostivere mõisas infopäev kus Muinsuskaitseamet ja Keskkonnaamet jagavad teavet nii Rebala muinsuskaitseala kaitsekorra eelnõu kui ka maikuust avaneva poollooduslike koosluste hooldamise toetuse taotlusvooru kohta. Registreeruda saab SIIN

08.03.2023

Konkurss Jõgevamaa nõuniku ametikohale

Ootame oma kollektiiviga liituma Jõgevamaa nõunikku. Kandideerida saab kuni 22. märtsini 2023.