Sa oled siin

Muinsuskaitseamet ja EELK kinnitasid koostööleppega ühised põhimõtted kultuuripärandi hoidmisel

Siim Raie ja Tiit Salumäe lepingut allkirjastamas
Siim Raie ja Tiit Salumäe lepingut allkirjastamas

Muinsuskaitseameti peadirektor Siim Raie ja EELK piiskop Tiit Salumäe poolt allkirjastatud koostöökokkuleppega rõhutatakse ühiselt kultuuripärandi säilitamise olulisust ning sõnastatakse koostöövaldkonnad ja aluspõhimõtted Eesti Evangeelsele Luterlikule kirikule kuuluvate mälestiste hoidmiseks ja säilitamiseks. EELK on üks suurimaid mälestiste omanikke Eestis.

Muinsuskaitseameti peadirektor Siim Raie sõnul on koostöö EELKiga neile kuuluvate mälestiste hoidmisel muutunud aasta-aastalt paremaks ja ning selle loogilise jätkuna on nüüd koostööpõhimõtted ka ühiselt kirja pandud. „Meie jaoks on mälestiste hoidmise aluseks toimiv koostöö omanikega, kelle tegevusest mälestise säilimine eelkõige sõltub. Kogudused on ka kõige aktiivsemad ameti toetuste taotlejad.“ Seda enam on tema sõnul hea meel jõuda ühiste tegutsemispõhimõteteni omanikuga, kellele kuulub tähelepanuväärne hulk kaitse all olevaid mälestisi. Ka puudutab kokkulepe säilitamise kõrval pühakodadesse kaasaegsete lisanduste üle otsustamise viisi.

EELKile kuulub ligi 45% riigi kaitse all olevatest kunstimälestistest (ca 6500 eset) ning üle 60% kaitse all olevatest pühakodadest (157). Lisaks on mälestised väga paljud EELK konfessiooni pastoraadid, kabelid, kirikuaiad ja kalmistud jne. Piiskop Tiit Salumäe sõnul tunneb luteri kirik selle üle suurt uhkust, kuid samas toob see kaasa vastutuse tagada selle pärandi säilimine ka järeltulevatele põlvedele. „Meil on hea meel, et oleme Muinsuskaitseametis leidnud endale hea partneri, kes mõtleb meiega kaasa ning annab nõu sellel teekonnal ning ei põrku tagasi ka keerulisemate küsimuste puhul.“

Koostööleppega on lisaks regulaarsele mälestiste hoidmise küsimustele seatud eesmärgiks ka ühine riskide hindamine ja lahenduste leidmine nende maandamiseks, ühiste temaatiliste koolituste ja sümpoosionide korraldamine. Täpsemalt saab koostööleppega  tutvuda Muinsuskaitseameti kodulehel www.muinsuskaitseamet.ee ja EELK kodulehel www.eelk.ee.

Lisainfo:
Linda Lainvoo
Kunstipärandi valdkonna juht – osakonnajuhataja
5302 1737
linda.lainvoo@muinsuskaitseamet.ee

Tiit Salumäe
EELK piiskop
528 0635
tiit.salumae@eelk.ee

Veel uudiseid samal teemal

18.09.2020

Muinsuskaitseamet ootab kuni 30. septembrini toetuste taotlusi

Kuni kuu lõpuni on avatud Muinsuskaitseameti toetuste tähtajaline taotlusvoor. Toetust saab küsida kõikide mälestise liikide kohta (sh muinsuskaitseala ehitised). Ootame teie taotlusi Kultuurimälestiste registri kaudu või vastaval vormil hiljemalt 30. septembriks 2020.

Oktoobris avatakse ka omandireformi reservfondi taotlusvoor 2021, millest toetatakse omandireformi käigus tagastatud ehitismälestiste kordategemist.  Sinna saab taotlusi esitada ajavahemikus 10.-31. oktoober 2020.

Joonisel fragment Haapsalu vanalinna detailplaneerimisprojekti korrektuurist. Graafiline osa 1980 (ERA.T-76.1.5084)
17.09.2020

Konkurss kultuurimälestiste registri peaspetsialisti ametikohale

Otsime kolleegi kultuurimälestiste registri peaspetsialisti ametikohale. Tegu on asenduskohaga.

Kandideerida saab kuni 4. oktoobrini.