Sa oled siin

Muinsuskaitseamet toetas muuseumide ja muinsuskaitse valdkondade arendamist ligi 150 000 euroga

Pärandivaderid Parksepa Keskkoolist. Foto: Andres Breidaks
Pärandivaderid Parksepa Keskkoolist. Foto: Andres Breidaks

Selgunud on Muinsuskaitseameti taotlusvooru "Kultuuripärandi valdkonna arendamine" tulemused. Sel aastal esimest korda läbi viidud ühisest taotlusvoorust saavad toetust 34 muinsuskaitse ja muuseumivaldkonna arendamiseks mõeldud projekti kogusummas 149 998 eurot.

Taotlusvooru eesmärk on muuseumi- ja muinsuskaitse valdkonna strateegiline arendamine, valdkondade koostöö populariseerimine ning rahvusvahelistumisele kaasaaitamine.
 
“Arendustegevuste lähendamine ühise taotlusvooru kaudu on hea võimalus kahte tegelikult seotud valdkonda omavahel lähendada ja teeb rõõmu, et toetust saanud projektide teemaspekter on väga lai. Kultuuripärandi puhul ei räägi me ammu enam pelgalt kaitsmisest ja säilitamisest, vaid avame pärandit laiale publikule, kaasame külastajaid ning teeme koostööd teiste valdkondadega. Taotlusvooru tulemused näitavad ilmekalt, et mõtleme valdkonnas aktiivsete asutuste ja ühendustega samas suunas ning mitmed toetust saanud projektid annavad olulise arenguhüppe kogu valdkonnale,“ ütles Muisuskaitseameti muuseumivaldkonna juht Mirjam Rääbis.
 
Mitmed toetust saanud projektid on seotud erialase koolitamisega, et arendada nii muuseumitöötajate kui muinsuskaitse spetsialistide teadmisi. Koolitusi on seinast seina, näiteks muuseumikogude säilitamise teemal, koolitused ajaloolise hoone omanikule, ajalooliste tapeetide teemadel või siis hoopis sellest, kuidas muuseumide saavad paremini arvestada erivajadustega inimestega. Voorust said toetust ka laialt tuntud traditsioonilised sündmused, nagu Muuseumiöö, Laste ja noorte muuseumifestival "Avatud mänguväljad" ja koolinoortele mõeldud Pärandivaderite projekt.
 
Muinsuskaitseamet korraldas taotlusvooru esmakordselt. Varem on muuseumidele ja muinsuskaitse valdkonnas  tegutsevatele ühendustele andud arendustegevusteks toetusi Kultuuriministeerium, kuid sel aastal jõustunud uue muinsuskaitseseadusega on ka muuseumivaldkonna kureerimine liikunud Muinsuskaitseametisse.
 
Rohkem infot taotlusvooru ja toetust saanud projektide kohta leiab muinsuskaitseameti kodulehelt www.muinsuskaitseamet.ee
 

Lisainfo:
Mirjam Rääbis
Muuseumivaldkonna juht
50 900 96
mirjam.raabis@muinsuskaitseamet.ee

Veel uudiseid samal teemal

Foto: MuIS. Ettevõtte Viru Rand töötaja arvuti taga (ERM Fk 2971:267); Eesti Rahva Muuseum
18.06.2019

Muuseumid saavad uue moodsa infosüsteemi

Muinsuskaitseamet hakkab koos Kultuuriministeeriumi ja Registrite ja Infosüsteemide Keskusega arendama uut muuseumide infosüsteemi (MuIS 2.0), mis annab veelgi parema juurdepääsu meie rikkalikele muuseumikogudele. Projekti eeltaotlus sai Riigi Infosüsteemi Ametilt heakskiidu, poole aasta jooksul tuleb läbi viia hange ja esitada täistaotlus Euroopa Regionaalfondist poolemiljonilise toetuse saamiseks.

Vaade Haapsalule. Foto: Reio Avaste
20.05.2019

Ehitamine ja restaureerimine muinsuskaitsealal

Erinevalt tavapärasest ehituspraktikast võib muinsuskaitsealal ehitamine ja restaureerimine tähendada spetsiifiliste nõuete täitmist, samas võib lihtsamad hooldus- ja remonttööd teha ilma Muinsuskaitseameti kooskõlastuseta. Esimese sammuna tasuks nõu küsida Muinsuskaitseameti maakonnanõunike käest, kes oskavad täpselt ütelda, millega on vaja arvestada ja oskavad anda vajalikke näpunäiteid väärtuslike hoonete hoidmiseks.