Sa oled siin

Muinsuskaitseamet tunnustas eripreemiaga parimaid üliõpilaste teadustöid 

Varje Õunapuu Pöide kirikus injekteerimas. Foto: Hilkka Hiiop
Varje Õunapuu Pöide kirikus injekteerimas. Foto: Hilkka Hiiop

Täna tunnustati Eesti Teadusagentuuri üliõpilaste teadustööde riikliku konkursi auhinnatseremoonial muinsuskaitse eripreemiatega Varje Õunapuu Eesti Kunstiakadeemias kaitstud magistritööd "Injekteerimismörtide hindamine ja kasutus Pöide Maarja kiriku näitel" ja Lembi Anepaio Tartu Ülikoolis kaitstud töö teemal „Baltisaksa aadlidaamid ja vaesus“.

Muinsuskaitseameti peadirektor Siim Raie sõnul avardavad mõlemad premeeritud tööd oluliselt valdkonna horisonti: „Nii materjalide ja nende kasutuse analüüs, kui ajaloo uurimine lisavad valdkonnale nii praktilisi oskusi, kui teoreetilisi teadmisi. Hea meel on ka selle üle, et premeeritud tööd on erinevatest ülikoolidest ning kultuuripärandi teemaga seotud teadustöid on humantiaariast keemiani.“

Varje Õunapuu töö "Injekteerimismörtide hindamine ja kasutus Pöide Maarja kiriku näitel" uurib põhjalikult ajaloolise krohvi kinnitamiseks mõeldud injekteerimismörte. Uurimistöö on täitnud restaureerimisvaldkonnas pikalt uurimata teema ja andnud häid tulemusi Pöides ja juba rakendatud ka teiste Eesti keskaegsete kirikute sise-ja välisviimistluse konserveerimisel.

Lembi Anepaio Tartu Ülikoolis kaitstud töö „Baltisaksa aadlidaamid ja vaesus“ uurib strateegiaid ja meetodeid vaesusega toimetulemiseks, mida baltisaksa aadlisoost naised Liivi ja Eestimaa kubermangus kasutasid toimetulekuks ja enda ülal pidamiseks perioodil 18. sajand kuni aastateni 1940. Huvitav teemapüstitus ja põhjalikkus tõid tunnustuse.

Muinsuskaitseamet tunnustab valdkonna parimaid teadustöid alates 2013. aastast sooviga motiveerida üliõpilasi tegelema kultuuripärandi valdkonna teemadega, aidates sellega kaasa Eesti kultuuripärandi säilitamisele ja arendamisele. Koos Eesti Teadusagentuuriga antakse muinsuskaitse eripreemiaid välja esmakordselt.

Auhinnatud töödega saab tutvuda lähemalt:
Varje Õunapuu magistritöö https://bit.ly/2si1Wf8
Lembi Anepaio magistritöö https://bit.ly/2LNwYT0

Lisainfo:
Madle Lippus
Kommunikatsioonijuht
56 667 058
madle.lippus@muinsuskaitseamet.ee

Veel uudiseid samal teemal

Foto Stina Sarapuu
24.01.2020

Täna jagatakse Valgas Muuseumirotte

Valgas toimub täna, 24. jaanuaril Eesti muuseumide aastaauhindade konverents ja gala. Päevasel konverentsil tutvustavad Muuseumiroti nominendid oma projekte, kellest õhtusel auhinnagalal selguvad aastaauhindade saajad kümnes kategoorias. Lisaks paneb kõige külastajasõbralikumale muuseumile oma eriauhinna välja EAS.

 Kostüümikavand Kratt lavastuses Mees pisuhännaga teatris Estonia, ETMM _ 8096 T 17:2/12:1, Eesti Teatri- ja Muusikamuuseum, http://www.muis.ee/museaalview/2958611
16.01.2020

Kratt Folli tunneb ära, mis on pildil

Muinsuskaitseamet hakkab koos pilootmuuseumidega katsetama pildituvastuse tehisintellekti kratt Folli. Projekti eeltaotlus tunnistati Riigi Infosüsteemi Ameti poolt vastavaks. Muinsuskaitseamet hakkab ette valmistama hanget, et positiivse otsuse korral alustada krati analüüsi ja prototüüpimisega. Projekti käigus analüüsitakse, kuidas museaale saaks kirjeldada kratt ning luuakse prototüüp nimega Folli, kes on nagu päris muuseumitöötaja, sest Folli tunneb ära, mis on pildil kujutatud ning teeb selle info meie jaoks kättesaadavaks. Prototüüpi arendatakse ja katsetatakse koostöös pilootmuuseumide ja vabatahtlikega.