Sa oled siin

Muinsuskaitseamet tunnustas eripreemiaga parimaid üliõpilaste teadustöid 

Varje Õunapuu Pöide kirikus injekteerimas. Foto: Hilkka Hiiop
Varje Õunapuu Pöide kirikus injekteerimas. Foto: Hilkka Hiiop

Täna tunnustati Eesti Teadusagentuuri üliõpilaste teadustööde riikliku konkursi auhinnatseremoonial muinsuskaitse eripreemiatega Varje Õunapuu Eesti Kunstiakadeemias kaitstud magistritööd "Injekteerimismörtide hindamine ja kasutus Pöide Maarja kiriku näitel" ja Lembi Anepaio Tartu Ülikoolis kaitstud töö teemal „Baltisaksa aadlidaamid ja vaesus“.

Muinsuskaitseameti peadirektor Siim Raie sõnul avardavad mõlemad premeeritud tööd oluliselt valdkonna horisonti: „Nii materjalide ja nende kasutuse analüüs, kui ajaloo uurimine lisavad valdkonnale nii praktilisi oskusi, kui teoreetilisi teadmisi. Hea meel on ka selle üle, et premeeritud tööd on erinevatest ülikoolidest ning kultuuripärandi teemaga seotud teadustöid on humantiaariast keemiani.“

Varje Õunapuu töö "Injekteerimismörtide hindamine ja kasutus Pöide Maarja kiriku näitel" uurib põhjalikult ajaloolise krohvi kinnitamiseks mõeldud injekteerimismörte. Uurimistöö on täitnud restaureerimisvaldkonnas pikalt uurimata teema ja andnud häid tulemusi Pöides ja juba rakendatud ka teiste Eesti keskaegsete kirikute sise-ja välisviimistluse konserveerimisel.

Lembi Anepaio Tartu Ülikoolis kaitstud töö „Baltisaksa aadlidaamid ja vaesus“ uurib strateegiaid ja meetodeid vaesusega toimetulemiseks, mida baltisaksa aadlisoost naised Liivi ja Eestimaa kubermangus kasutasid toimetulekuks ja enda ülal pidamiseks perioodil 18. sajand kuni aastateni 1940. Huvitav teemapüstitus ja põhjalikkus tõid tunnustuse.

Muinsuskaitseamet tunnustab valdkonna parimaid teadustöid alates 2013. aastast sooviga motiveerida üliõpilasi tegelema kultuuripärandi valdkonna teemadega, aidates sellega kaasa Eesti kultuuripärandi säilitamisele ja arendamisele. Koos Eesti Teadusagentuuriga antakse muinsuskaitse eripreemiaid välja esmakordselt.

Auhinnatud töödega saab tutvuda lähemalt:
Varje Õunapuu magistritöö https://bit.ly/2si1Wf8
Lembi Anepaio magistritöö https://bit.ly/2LNwYT0

Lisainfo:
Madle Lippus
Kommunikatsioonijuht
56 667 058
madle.lippus@muinsuskaitseamet.ee

Veel uudiseid samal teemal

Taotlusvoorust on muuhulgas toetust saanud ka Muuseumiöö korraldamine. Fotol Tervishoiumuuseumi sissepääs muuseumiööl 2018. Foto: Henno Luts
18.02.2020

3. märtsil avaneb kultuuripärandi valdkonna arendamise taotlusvoor

3. märtsil avaneb kultuuripärandi valdkonna arendamise taotlusvoor. Toetuse eesmärk on muuseumi- ja muinsuskaitse valdkonna strateegiline arendamine, valdkondade koostöö ja populariseerimine ning rahvusvahelistumisele kaasaaitamine. Võrreldes eelmise aastaga on taotlusvooru tingimusi muudetud, laiendatud on toetavate tegevuste teemasid ning mitteabikõlblikud kulud on mõnevõrra paindlikumad. Taotluste esitamise tähtaeg on 27. märts 2020.

Kihelkondade kaardistamise seis 2019. aasta oktoobris. Tänase seisuga on lisaks kaardistatud ka Lääne-Virumaa.
17.02.2020

Looduslike pühapaikade kaardistamine käib suure hooga

Matthias Johann Eisen olevat öelnud, et eestlastel on kolm püha kohta: saun, hiis ja kirik. Just hiitest ja teistest looduslikest pühapaikadest juttu tulebki. Võib öelda, et looduslikud pühapaigad on eestlaste üks identiteedi alustalasid ka ligikaudu 100 aastat hiljem. Need paigad näitavad vana arusaama, et loodus on hingestatud ning erilistes kohtades on võimalik suhelda kõrgemate jõududega ja saada abi. Eestlastele meeldib mõelda endast kui loodusega lähedasest rahvast, kuid eks selle paikapidavuse üle enda kohta peab igaüks ise otsustama.