Sa oled siin

Muinsuskaitseameti eestvedamisel toimus taas kultuuriväärtuste päästmise lauaõppus

Reedel, 14. mail toimus Muinsuskaitseameti eestvedamisel järjekorras teine kultuuriväärtuste päästmise lauaõppus VÄLK 2021 – tegu oli teise riikliku erinevaid ametkondi kaasava kultuuriväärtuste kriisiõppusega. Sel korral leidis simuleeritud kriis aset SA Eesti Vabaõhumuuseumis, mida tabas stsenaariumi järgi tugev torm. Tormi tulemusel said kannatada nii muusemikülastajad, eksponaathooned kui ka museaalid.

Õppuse ettevalmistamisel ja läbiviimisel osalesid lisaks Muinsuskaitseametile eksperdid Päästeametist ning Politsei- ja Piirivalveametist. Enda proovilepanekuks avaldasid soovi mitmed muuseumid, kelle hulgast sel korral osutus valituks SA Eesti Vabaõhumuuseum. Muuseumi selge soov oma valmisolekut kriisidega toimetulekuks parandada paistis silma nii eelnevalt tehtud ettevalmistustöödes kui ka selles, millise suhtumisega muuseumitöötajad õppusel osalesid.

SA Eesti Vabaõhumuuseumi juhatuse liige Tanel Veeremaa kirjeldas õppusel osalemise kogemust ja kasutugeurit järgnevat: „Väga õpetlik kogemus, mis aitab kiiresti selgitada välja valdkonnad, millega on asutuses hästi ja valdkonnad, mis vajavad kriisisituatsioonis operatiivselt tegutsemiseks veel lihvimist. Erinevate ametkondade kaasamine õppusesse aitab mõista erinevaid standardprotseduure ja ka ootusi üksteise suhtes.“

Kuna õppuse formaat kriisiga toimetuleku võimekuse testimiseks ja kitsaskohtade avastamiseks on end edukalt tõestanud, on Muinsuskaitseamet seadnud eesmärgiks igal aasta ühe valdkondadeülese õppuse läbiviimise ning ettevalmistused järgmiseks õppuseks on juba alanud.

Veel uudiseid samal teemal

Lepo Mikko pannoo Teaduste Akadeemia raamatukogu fuajees, 1964. Foto: Martin Siplane
14.09.2021

Muinsuskaitsepäevadel sai peidus pärandiga tutvuda rohkem kui 70 sündmusel üle Eesti

9.-12. septembril toimunud muinsuskaitsepäevadel sai osaleda erinevatel loengutel, talgutel, ekskursioonidel, töötubades ja avatud uste päevadel. Lisaks valmis tänavusteks pärandipäevadeks näitus nõukogude monumentaal-dekoratiivkunstist, millega saab tutvust teha ka praegu.

Monument "Energia" Narvas, autor Riho Kuld
09.09.2021

Täna algavad muinsuskaitsepäevad toovad pärandi peidust välja

9.-12. septembril toimuvatel muinsuskaitsepäevadel “Peidus pärand” saab erinevate pärandobjektidega tutvuda rohkem kui 70 sündmuse raames üle Eesti. Lisaks loengutele, ekskursioonidele ja töötubadele valmis tänavusteks pärandipäevadeks ka näitus nõukogude monumentaal-dekoratiivkunstist.