Sa oled siin

Muuseum põleb! – õnneks vaid paberil. Ehk toimus esimene kultuuriväärtuste päästmise kontrollõppus

Kuvatõmmis õppuselt
Kuvatõmmis õppuselt

Esimest korda Eestis toimus möödunud nädalal lauaõppus muuseumides asuvate kultuuriväärtuste päästmiseks ohuolukorras. Õppust korraldasid ühiselt Muinsuskaitseamet, SA Haapsalu ja Läänemaa Muuseumid, Politsei- ja piirivalveamet ning Päästeamet. Ja mitte ainult ei toimunud taoline õppus esimest korda valdkonna jaoks, vaid esimest korda viidi ka lauaõppust läbi virtuaalselt, mis lisas kogu ettevõtmisele keerukust aga samas ka põnevust.

Õppuse peakorraldaja ja mängujuhi, muinsuskaitseameti muuseumide ja kunstipärandi osakonna juhataja Linda Lainvoo sõnul on tal hea meel selle üle, et osapoolte valmisolek õppuse korraldamiseks oli suur. „Seni on muuseumid kriisiplaneerimist teinud iseseivalt, kuid on selge, et teema vajab süsteemsemat käsitlemist ning õppuse formaat pakub head võimalust, et õppida läbi kogemuse. Eraldi tahan tänada ja tunnustada SA Haapsalu ja Läänemaa Muuseumide juhti Anton Pärna, kes oli valmis koos meiega tundmatus kohas vette hüppama, et saaksime koos targemaks kogemuse võrra, mida saame edasi jagada ka teiste muuseumidega. Samuti polnuks õppus kindlasti olnud sedavõrd edukas, kui poleks olnud tuge partneritelt Päästeametist, Politsei- ja Piirivalvemetist, aga ka Riigikantseleist, Siseministeeriumist ning Sisekaitseakadeemiast.“

Lainvoo sõnul tuli õppusega muuseumi kriisiplaanis, aga ka üldises pärandi ohutuse korralduses, esile mitmeid kitsaskohti – olgu selleks siis kontaktisikute operatiivne kättesaadavus või kriisi lõppemise järgne tugi muuseumile.  Õppuse käigus tekkis koostööna juba ka mitmeid häid mõtteid, kuidas muuseumide, päästjate, politseinike ja muinsuskaitseametnike koostööd saaks parandada ning mida hakati ka kohe ellu viima. Näiteks saavad muuseumid, aga ka teiste pärandobjektide omanikud, kohe hakata tegema koostööd oma kohalike päästekomandodega, samuti tuleb tagada, et Häirekeskusel oleks olemas oluliste objektide valdajate kontaktid, et kriisiolukorras saaks kohe ühendust võtta objekti tundva inimesega.

Sarnaseid õppuseid on edaspidi plaanis hakata läbi viima kord aastas.

Lisainfo:

Linda Lainvoo
Kunstipärandi valdkonna juht – osakonnajuhataja
53 021 737         
linda.lainvoo@muinsuskaitseamet.ee

Veel uudiseid samal teemal

Lohusuu kandis asuv kindlustalu saab uue laastukatuse. Foto Elo Lutsepp
13.05.2021

Tänavused taluarhitektuuri toetused on jagatud

Selgusid taluarhitektuuri toetuse saajad, sel aastal saab toetust 19 eraomanikku. Enne 1940. aastat ehitatud väärtuslike taluhoonete katusetööde toetuse kogusumma on 200 000 eurot. Taotlusvoorust toetati tänavu kõige enam rookatuste taastamist. Toetust said peamiselt rehielamud, kuid ka arhitekt Erika Nõva poolt projekteeritud asundustalu ja üks kindlustalu.

06.05.2021

Täna algab vestlusringide sari „Elavad vanalinnad“

Muinsuskaitseamet alustab vestlusringide sarjaga, mis avab Muinsuskaitseameti ning Norra Kultuuripärandi Ameti partnerprojekti “Ajalooliste linnasüdamete elavdamine ja kohalik areng kultuuripärandi kaudu” fookusteemasid  ning tutvustab projekti kaudu rahastuse saanud hooneid ja nende tulevikuplaane. Esimene vestlusring teemal "Tühjad hooned ja uued kasutused" toimub täna, 6. mail algusega kell 16.00 ja seda saab jälgida Muinsuskaitseameti Facebooki lehel. Kohtumise keskmes on Lihula mõisa viinaaida ning Võru ajaloolise külalistemaja uute kasutuse visioonid.