Sa oled siin

Selgunud on tänavused Muuseumiroti nominendid

Muuseminõukogu komisjonid valisid välja Eesti muuseumide aastaauhindade nominendid kümnes kategoorias. Laureaadid selguvad 24. jaanuaril 2020 Valga raudteejaamas. Pidulikule üritusele eelneb samal päeval Eesti muuseumide aastakonverents Valga Kultuurikeskuses.

Muuseumiauhindade konkursile laekus tänavu 93 taotlust, mis on väga hea tulemus. Tänavust konkurssi iseloomustab ennekõike laiem regionaalne haare. Tallinna ja Tartu kõrvalt paistavad tugevalt välja Palamuse ja Haapsalu muuseumid ning Eesti Sõjamuuseumi tervet Eestit ühendav Soomusrongi projekt.

„Muuseumiroti konkurss tõestab taas ilmekalt, et  Eesti muuseumid suudavad pakkuda väga mitmekesist programmi. Avastamisrõõmu jagub üle terve Eesti,  igal pool ja igaühele on midagi. Tundub, et meie muuseumide pilk on aina avaram, üha enam vaatavad muuseumid välja oma tavapärasest teemade ja sihtgruppide ringist ning räägivad üha valjemini kaasa ka ühiskonna aktuaalsetel teemadel,“ ütles Muinsuskaitseameti muuseumivaldkonna juht Mirjam Rääbis.

2019. aasta Eesti muuseumide aastaauhindade nominendid

Muuseumikogu arendaja tiitlile kandideerivad Eesti Spordi- ja Olümpiamuuseum hoidlate reaalajas jälgimise süsteemi loomise eest, Eesti Meremuuseum oma kogu uute laevamudelite täiendamise projektiga ja Palamuse O. Lutsu Kihelkonnakoolimuuseum projektiga „Meie keiser, kes sa oled kaugel!“

Aasta konserveerimistöö nominendid on Eesti Kunstimuuseum Maire Männiku skulptuuride pikaajalise restaureerimise tööga, Tartu Ülikooli muuseum projektiga „Pidulikus raamistuses litograafilise lehe konserveerimine ja uuenduslikud lahendused algse vormistamise säilitamiseks“ ja Eesti Tuletõrjemuusem, kes on eeskujulikult teostanud hobuvankri ja käsipritsi konserveerimis- ja restaureerimistööd.

Tänavusele kogukonna sõbra tiitlile kandideerivad Tallinna Linnamuuseum Kalamaja muuseumi ettevalmistamise protsessiga, Eesti sõjamuuseum – kindral Laidoneri muuseum projektiga „Soomusrong nr 7 „Wabadus““ ja Eesti Meremuuseum Antarktika avastamise 200. aastapäeva tähistamise üritusega.

Muuseumihariduse edendaja nominentide hulgas on Palamuse O. Lutsu Kihelkonnakoolimuuseum projektiga „Köster ja teised“,  Vabamu pere e-giid ja Eesti Tervishoiu Muuseumi seksuaalhariduse arendusprojekt.

Teadustrükistest on komisjon kolme parema hulka välja valinud Eesti Kunstimuuseumi raamatu „Johann Köler“, Eesti Rahva Muuseumi raamatu „See „igavene“ plastmass! Plastesemete vananemine, säilitamine ja konserveerimine“ ja Eesti Meremuuseumi välja antud teose “Paks Margareeta. Värav linna ja sadama vahel”.

 Teadusüritustest kandideerivad Saaremaa Muuseumi konverents “MÄSSU KAUDU VABASSE RIIKI: 100 aastat 1919. aasta Saaremaa mässust”, Tartu Linnamuuseumi konverents „Mitut usku Tartu: Eesti usu 100 aastat” ja Eesti Kunstimuuseumi konverents „Sümbolistlik kunst Läänemere piirkonnas 1880–1930“.

Ajutiste näituste auhinna kolm nominenti on Eesti Arhitektuurimuuseumi näitus „Oma tuba. Feministi küsimused arhitektuurile“, Tartu Kunstimuuseumi näitus „Pallas 100. Kunstikool ja kultus“ koos kõrvalprojektiga „Pallaslased Eesti kodudest“ ja Eesti Meremuuseumi näitus „1944 - Suur Põgenemine“

Püsinäituse kategoorias kandideerivad Eesti Arhitektuurimuuseum näitusega „Uuri ruumi!“, Eesti Maanteemuuseumi näitus „Masinahall – Masinate valitsemine“ ja Palamuse O. Lutsu Kihelkonnakoolimuuseumi näitus „Kooliaasta ring“

Muuseumiarendaja tiitlit lähevad püüdma Haapsalu ja Läänemaa Muuseumid Haapsalu linnuse rekonstrueerimise projektiga, Palamuse O. Lutsu Kihelkonnakoolimuuseum Palamuse muuseumi arendusega ja Eesti Sõjamuuseum projektiga „Soomusrong nr 7 „Wabadus““

Välja antakse ka eriauhind ja selle kolm nominenti on tänavu Eesti sõjamuuseum – kindral Laidoneri muuseumi projekt „Soomusrong nr 7 „Wabadus““, Tallinna Kirjanduskeskuse Mati Undi pop-up muuseum ning Haapsalu ja Läänemaa Muuseumide läbi viidud Haapsalu linnuse rekonstrueerimine.

Eesti muuseumide aastaauhindade konkursi eesmärk on tunnustada parimaid muuseumispetsialiste ning tuua avalikkuse jaoks rohkem esile muuseumitöö erinevaid tahke.

Auhindu annavad välja Kultuuriministeeriumi muuseuminõukogu ning Eesti Muuseumiühing koostöös, Kultuuriministeeriumi ja Muinsuskaitseametiga. Iga auhinna juurde kuulub stipendium, mida rahastab Eesti Kultuurkapital.

Lisainfo konkursi kohta Muinsuskaitseameti kodulehel - https://www.muinsuskaitseamet.ee/et/eesti-muuseumide-aastaauhinnad

#muuseumirott

Lisainfo

Janika Turu
Muusemivaldkonna peaspetsialist
Janika.Turu@muinsuskaitseamet.ee
58839759

 

 

Veel uudiseid samal teemal

Siim Raie ja Tiit Salumäe lepingut allkirjastamas
30.06.2020

Muinsuskaitseamet ja EELK kinnitasid koostööleppega ühised põhimõtted kultuuripärandi hoidmisel

Muinsuskaitseameti peadirektor Siim Raie ja EELK piiskop Tiit Salumäe poolt allkirjastatud koostöökokkuleppega rõhutatakse ühiselt kultuuripärandi säilitamise olulisust ning sõnastatakse koostöövaldkonnad ja aluspõhimõtted Eesti Evangeelsele Luterlikule kirikule kuuluvate mälestiste hoidmiseks ja säilitamiseks. EELK on üks suurimaid mälestiste omanikke Eestis.

12.06.2020

Euroopa arheoloogiapäevad pakuvad põnevat programmi

19.-21. juunil 2020 toimuvad teist korda Euroopa arheoloogiapäevad. Eestigi osaleb üle-Euroopalises programmis teist aastat järjest ning meie muuseumid ja arheoloogid korraldavad huvilistele põnevaid sündmusi mitmel pool Eestis.