Sa oled siin

Selgusid kõige kõvemad Päranditegijad

Kuvatõmmis Kristjan Vislapuu (3. klass) animatsioonist Vastseliina linnuse ehitamisest.
Kuvatõmmis Kristjan Vislapuu (3. klass) animatsioonist Vastseliina linnuse ehitamisest.

Muinsuskaitseamet andis täna, 9. septembril toimunud kooli ja hariduse ajaloost kõnelevate Muinsuskaitsepäevade avaüritusel üle koolinoortele suunatud Päranditegijate konkursi auhinnad. Konkurss kutsus noori kultuuripärandi valdkonda märkama ja seda lugude kaudu teistele tutvustama.

„Kultuuripärand – tema teke, säilitamine ja arendamine on lakkamatu protsess. Päranditegijate konkursil osalenud noored on saanud otsese kogemuse pärandiloomest ja seeläbi on ajaloost saanud osa nende tänasest igapäevast. Mineviku mõtestamine aitab neil paremini toime tulla ka tundmatu tulevikuga,“ ütles Muinsuskaitseameti peadirektor Siim Raie.

Algkooli vanuseklassis saavutasid esikoha Rakke Kooli lapsed, kes esitasid konkursile oma kooli ajaloost jutustava veebiraamatu. Teise koha said Tartu Karlova Kooli lapsed, kes esitasid konkursile veebiraamatu „"Asjad ja lood meie ümber", kus omavahelistesse vestlustesse astusid laste kodudes olevad kõige vanemad ja kõige uuemad esemed. Kolmanda koha saavutas Kristjan Vislapuu Parksepa Keskkoolist, kelle võistlustööks oli animatsioon Vastseliina linnuse ehitamisest.

Põhikooli vanuseastmes hindas žürii esikoha vääriliseks Valga muuseumi juures tegutsevate väikeste muuseumisõprade videotutvustust Ramsi vesiveskist. Teise koha pälvisid Tallinna Lasnamäe Põhikooli lapsed, kelle võistlustööks oli Tallinna vaatamisväärsusi ja nende ajalugu tutvustav interaktiivne kaart.  Kolmanda koha sai Keidi Tölp Nurme koolist, kes esitas konkursile video Seidla Mõisa tuuleveskist.

Gümnaasiumi vanuseastmes võitsid konkursi Ramsi noortetoa noored, kes meisterdasid Päranditegijate konkursile video Hellenurme vesiveskist. Teine ja kolmas koht läksid Viimis Gümnaasiumisse. Teise koha pälvis Liisa Veski, kes valmistas kuuldemängu oma vanavanavanaema 1945. aastal kirjutatud kirja põhjal. Kolmanda koha sai Oscar Moretti, kelle võistlustööks oli Kuldvillakule baseeruv Viimsi mõisa teemaline mäng.

Tänavune konkurss oli seotud Kultuuriministeeriumi poolt välja kuulutatud Digikultuuriaastaga ja konkursi teemaks on „Vana asi värskes vormis“ ja konkursile olid oodatud käega katsutavast kultuuripärandist kõnelevad tööd, kus lugude jutustamiseks oli kasutatud digitaalseid tööriistu.

Konkursile laekus 27 tööd, mis on keerulist koroonaaega arvestades täitsa tubli tulemus. Töid hindas neljaliikmeline žürii, kuhu kuulusid Haridus- ja Noorteameti Progetiigri projektijuht Kristi Salum, Digikultuuriaasta projektijuht Martin Aadamsoo, Muinsuskaitseameti kommunikatsiooniosakonna juhataja Madle Lippus ja muuseumivaldkonna juht Mirjam Rääbis. Toid hinnati kolmes vanuserühmas: algkool, põhikool ja keskkool. Kõige tihedamaks osutus konkurents just algkooli vanuseklassis.

Võistlustöödega saab tutvuda lehel paranditegijad.ee

Lisainfo

Eve Rand
Kommunikatsiooniosakonna nõunik
Eve.Rand@muinsuskaitseamet.ee
56494632

Veel uudiseid samal teemal

Lohusuu kandis asuv kindlustalu saab uue laastukatuse. Foto Elo Lutsepp
13.05.2021

Tänavused taluarhitektuuri toetused on jagatud

Selgusid taluarhitektuuri toetuse saajad, sel aastal saab toetust 19 eraomanikku. Enne 1940. aastat ehitatud väärtuslike taluhoonete katusetööde toetuse kogusumma on 200 000 eurot. Taotlusvoorust toetati tänavu kõige enam rookatuste taastamist. Toetust said peamiselt rehielamud, kuid ka arhitekt Erika Nõva poolt projekteeritud asundustalu ja üks kindlustalu.

06.05.2021

Täna algab vestlusringide sari „Elavad vanalinnad“

Muinsuskaitseamet alustab vestlusringide sarjaga, mis avab Muinsuskaitseameti ning Norra Kultuuripärandi Ameti partnerprojekti “Ajalooliste linnasüdamete elavdamine ja kohalik areng kultuuripärandi kaudu” fookusteemasid  ning tutvustab projekti kaudu rahastuse saanud hooneid ja nende tulevikuplaane. Esimene vestlusring teemal "Tühjad hooned ja uued kasutused" toimub täna, 6. mail algusega kell 16.00 ja seda saab jälgida Muinsuskaitseameti Facebooki lehel. Kohtumise keskmes on Lihula mõisa viinaaida ning Võru ajaloolise külalistemaja uute kasutuse visioonid.