Selgusid taluarhitektuuri toetuse saajad
Selgunud on Eesti väärtusliku taluarhitektuuri toetamise taotlusvooru tulemused. Muinsuskaitseametile laekus tähtajaliselt 144 nõuetekohast taotlust ligi 1,2 miljoni väärtuses. Enne 1940. aastat ehitatud väärtuslike taluhoonete katusetööde teostamiseks sai kogusummas 200 000 eurot toetust 19 eraomanikku.
„Taluarhitektuur on oluline osa Eesti kultuuripärandist. On rõõmustav, et Eesti inimesed soovivad korrastada ja jätkuvalt kasutada ajaloolisi talumaju elukohana. Suur huvi ja taotlejate hulk uude taotlusvooru näitab selgesti, et see on olnud omanikele vajalik ja kauaoodatud samm,” ütles kultuuriminister Indrek Saar. “Tegelik vajadus on ilmselgelt kordades suurem, kuid eriline heameel on sellest, et leidsime täiendava võimaluse voorust jagatavat toetussummat kahekordistada,“ lisas minister Saar.
Toetuse eesmärk on aidata kaasa Eesti traditsioonilise maa-arhitektuuri ja -maastiku omapära säilimisele.
„Toetuse saajatest kujunes väga ilmekas läbilõige Eesti taluarhitektuurist - rehemajadest kuni taluhäärberiteni, sealhulgas ka kahele nimeka arhitekti projekti järgi valminud hoonele. Taotluste hindamisel oli üheks oluliseks kriteeriumiks, et plaanitavad katusetööd panustaksid Eestile omase ehituspärandi ja -traditsioonide säilimisse, selleks on oluline kasutada just algupäraseid materjale. Kõige enam said toetust roo- ja puitkatustega hoonete omanikud, mis on enne 1940. aastat ehitatud talukomplekside eluhoonete puhul põhilised katusekattematerjalid. Toetuse saajate hulgas on ka üks valtsplekk ja üks kivikatusega hoone,“ ütles Muinsuskaitseameti kaitsekorralduse ja toetuste spetsialist Kersti Siim.
Taotlusi hindas seitsmeliikmeline erialaspetsialistidest koosnev komisjon. Kõik plaanitavad tööd peavad valmima hiljemalt käesoleva aasta lõpuks.
Tegu on nelja-aastase pilootprojektiga väärtusliku taluarhitektuuri säilimise toetamiseks. Selleks eraldatud vahendid leppis valitsus kokku 2018. aasta riigieelarve strateegia läbirääkimistel.
Toetuse taotlemiseks ei pea hoone olema riikliku kaitse all. Uue taotlusvooru kuulutab Muinsuskaitseamet välja juba käesoleva aasta sügisel. Vooru eeldatav eelarve on 100 000 eurot.
Fotod on kättesaadavad siin - http://bit.ly/2ZzCrSM
Lisainfo:
Eve Rand Muinsuskaitseameti kommunikatsiooniosakonna nõunik Eve.Rand@muinsuskaitseamet.ee, 56 494 632Kai-Ines Nelson Kultuuriministeeriumi kommunikatsiooniosakonna nõunik Kai-Ines.Nelson@kul.ee, 55 689 644
Veel uudiseid samal teemal
Otsime oma meeskonda pärandihalduse osakonna juhatajat
Muinsuskaitseameti pärandihalduse osakond tegeleb nelja valdkonnaga – kaitsekorraldus, ruumiandmed, infosüsteemid, arhiiv. Nende valdkondade ja meeskonna juhtimise kõrval on osakonnajuhtajal oluline roll asutuse infoturbe, IKT ja arenduste koordineerimisel ning vedamisel.
Osakonnas töötab 13 inimest, kellele alates jaanuarist uut juhti otsime.
Osale veebiseminaril Alutaguse kandi murretest ja õigeusust
Muinsuskaitseamet ja Keskkonnaamet kutsuvad neljapäeval, 17. detsembril 2020 kell 13–16 veebiseminarile tutvuma Alutaguse rahvuspargi vaimse pärandiga.
Alutaguse rahvuspark on eri keelte ja kultuuride kohtumispaik. Eesti noorimas rahvuspargis kaitstakse nii vaimset kui ka materiaalset pärandit kolmandat aastat. Muinsuskaitsealuseid mälestisi on siin hoitud juba 20. sajandi esimesest poolest. Vaimne kultuuripärand väljendub nii Alutaguse ajaloolistes maastikes kui ka kohalike keskkonnatunnetuses, keeles ja kultuuris.