Sa oled siin

Septembris toimuvad muinsuskaitsepäevad otsivad kaasalööjaid, kellega koos tutvustada haridusega seotud pärandit

Arheoloog Mati Mandel rääkimas Kurese pakamäel 2018. aasta muinsuskaitsepäevadel. Foto: Madle Lippus
Arheoloog Mati Mandel rääkimas Kurese pakamäel 2018. aasta muinsuskaitsepäevadel. Foto: Madle Lippus

2020. aastal 10.-13. septembrini toimuvate muinsuskaitsepäevade peateema on haridus. Muinsuskaitseamet kutsub kõiki kaasa mõtlema ja välja pakkuma sündmusi siinse haridusega seotud pärandi tutvustamiseks.

Muinsuskaitsepäevade eestvedaja Madle Lippuse sõnul on usk haridusse oluline osa eestlaseks olemisest ning tänavuste muinsuskaitsepäevade eesmärk on rääkida erinevate nurkade alt hariduse andmise lugu. „Näitena hariduse olulisusest meile leiab pea igast suuremast paigast mõne koolimaja, kokku sadu ja sadu hooneid üle terve Eesti.“ Muinsuskaitsepäevade käigus on kavas vaadelda teemat laiemalt tavapärasest kooliharidusest. „Teadmiste, oskuste ja töövõtete põlvest põlve edasi andmine on samuti oluline osa haridusest ning tänavuste muinsuskaitsepäevade raames tahame tähelepanu pöörata ka neile traditsioonidele ja oskustele, mida saabki omandada vaid otse ja kohapealse meistri käest,“ selgitas Lippus.

Nii ongi tema sõnul muinsuskaitsepäevade kavasse oodatud sündmused, mis jutustavad lugusid õpetamise ja õppimise viisidest, põlvest põlve edasi antud teadmistest ja oskustest, meenutusi kunagisest koolipingi nühkimisest ja koolielust, aga ka sissevaated hariduselu keskmes olevatest või seal kunagi olnud hoonetest nagu koolimajad, raamatukogud ja rahvamajad. Ürituste korraldamisel on oluline jälgida valitsuse kehtestatud reegleid. Eelistatud on virtuaalsed sündmused ja vabas õhus toimuvad üritused.

Igal aastal septembri teisel nädalavahetusel toimuvate muinsuskaitsepäevade eesmärk on meid igapäevaselt ümbritseva rikka ja mitmekesise kultuuripärandi tutvustamine just kohalike inimeste eestvedamisel. Ühe nädalavahetuse jooksul on avatud majad ja mälupaigad, toimuvad ekskursioonid ja töötoad ning palju muud huvitavat kodukandi pärandi ja ajaloo paremaks tutvustamiseks ja mõistmiseks.

Sündmusi muinsuskaitsepäevade kavasse on korraldama oodatud kõik huvilised – muuseumid, raamatukogud, seltsid, vabaühendused, kogudused, rahvamajad, haridusasutused ja kõik teised!

Loe täpsemalt www.muinsuskaitseamet.ee/euroopa-muinsuskaitsepaevad-2020

Lisainfo:

Madle Lippus
Muinsuskaitsepäevade eestvedaja / Muinsuskaitseameti kommunikatsioonijuht
56 667 058
madle.lippus@muinsuskaitseamet.ee

Veel uudiseid samal teemal

06.05.2021

Täna algab vestlusringide sari „Elavad vanalinnad“

Muinsuskaitseamet alustab vestlusringide sarjaga, mis avab Muinsuskaitseameti ning Norra Kultuuripärandi Ameti partnerprojekti “Ajalooliste linnasüdamete elavdamine ja kohalik areng kultuuripärandi kaudu” fookusteemasid  ning tutvustab projekti kaudu rahastuse saanud hooneid ja nende tulevikuplaane. Esimene vestlusring teemal "Tühjad hooned ja uued kasutused" toimub täna, 6. mail algusega kell 16.00 ja seda saab jälgida Muinsuskaitseameti Facebooki lehel. Kohtumise keskmes on Lihula mõisa viinaaida ning Võru ajaloolise külalistemaja uute kasutuse visioonid.

22.04.2021

Konkurss kahele arheoloogianõuniku ametikohale

Muinsuskaitseamet otsib oma meeskonda kahte arheoloogianõunikku. Kandideerida saab kuni 15. maini.