Sa oled siin

Septembris toimuvad muinsuskaitsepäevad otsivad kaasalööjaid, kellega koos tutvustada haridusega seotud pärandit

Arheoloog Mati Mandel rääkimas Kurese pakamäel 2018. aasta muinsuskaitsepäevadel. Foto: Madle Lippus
Arheoloog Mati Mandel rääkimas Kurese pakamäel 2018. aasta muinsuskaitsepäevadel. Foto: Madle Lippus

2020. aastal 10.-13. septembrini toimuvate muinsuskaitsepäevade peateema on haridus. Muinsuskaitseamet kutsub kõiki kaasa mõtlema ja välja pakkuma sündmusi siinse haridusega seotud pärandi tutvustamiseks.

Muinsuskaitsepäevade eestvedaja Madle Lippuse sõnul on usk haridusse oluline osa eestlaseks olemisest ning tänavuste muinsuskaitsepäevade eesmärk on rääkida erinevate nurkade alt hariduse andmise lugu. „Näitena hariduse olulisusest meile leiab pea igast suuremast paigast mõne koolimaja, kokku sadu ja sadu hooneid üle terve Eesti.“ Muinsuskaitsepäevade käigus on kavas vaadelda teemat laiemalt tavapärasest kooliharidusest. „Teadmiste, oskuste ja töövõtete põlvest põlve edasi andmine on samuti oluline osa haridusest ning tänavuste muinsuskaitsepäevade raames tahame tähelepanu pöörata ka neile traditsioonidele ja oskustele, mida saabki omandada vaid otse ja kohapealse meistri käest,“ selgitas Lippus.

Nii ongi tema sõnul muinsuskaitsepäevade kavasse oodatud sündmused, mis jutustavad lugusid õpetamise ja õppimise viisidest, põlvest põlve edasi antud teadmistest ja oskustest, meenutusi kunagisest koolipingi nühkimisest ja koolielust, aga ka sissevaated hariduselu keskmes olevatest või seal kunagi olnud hoonetest nagu koolimajad, raamatukogud ja rahvamajad. Ürituste korraldamisel on oluline jälgida valitsuse kehtestatud reegleid. Eelistatud on virtuaalsed sündmused ja vabas õhus toimuvad üritused.

Igal aastal septembri teisel nädalavahetusel toimuvate muinsuskaitsepäevade eesmärk on meid igapäevaselt ümbritseva rikka ja mitmekesise kultuuripärandi tutvustamine just kohalike inimeste eestvedamisel. Ühe nädalavahetuse jooksul on avatud majad ja mälupaigad, toimuvad ekskursioonid ja töötoad ning palju muud huvitavat kodukandi pärandi ja ajaloo paremaks tutvustamiseks ja mõistmiseks.

Sündmusi muinsuskaitsepäevade kavasse on korraldama oodatud kõik huvilised – muuseumid, raamatukogud, seltsid, vabaühendused, kogudused, rahvamajad, haridusasutused ja kõik teised!

Loe täpsemalt www.muinsuskaitseamet.ee/euroopa-muinsuskaitsepaevad-2020

Lisainfo:

Madle Lippus
Muinsuskaitsepäevade eestvedaja / Muinsuskaitseameti kommunikatsioonijuht
56 667 058
madle.lippus@muinsuskaitseamet.ee

Veel uudiseid samal teemal

Siim Raie ja Tiit Salumäe lepingut allkirjastamas
30.06.2020

Muinsuskaitseamet ja EELK kinnitasid koostööleppega ühised põhimõtted kultuuripärandi hoidmisel

Muinsuskaitseameti peadirektor Siim Raie ja EELK piiskop Tiit Salumäe poolt allkirjastatud koostöökokkuleppega rõhutatakse ühiselt kultuuripärandi säilitamise olulisust ning sõnastatakse koostöövaldkonnad ja aluspõhimõtted Eesti Evangeelsele Luterlikule kirikule kuuluvate mälestiste hoidmiseks ja säilitamiseks. EELK on üks suurimaid mälestiste omanikke Eestis.

12.06.2020

Euroopa arheoloogiapäevad pakuvad põnevat programmi

19.-21. juunil 2020 toimuvad teist korda Euroopa arheoloogiapäevad. Eestigi osaleb üle-Euroopalises programmis teist aastat järjest ning meie muuseumid ja arheoloogid korraldavad huvilistele põnevaid sündmusi mitmel pool Eestis.