Sa oled siin

Taluarhitektuuri toetuse taotluste vastuvõtmine on lõppenud

Foto: Maa-arhitektuuri keskus

Taluarhitektuuri toetuste esimese taotlsusvooru tähtaeg oli 18. veebruaril. Tänaseks on taotluste vastuvõtmine lõppenud. 

Kokku laekus Muinsuskaitseametile enne 1940. aastat ehitatud taluhoonete katuste taastamiseks või asendamiseks üle 300 taotluse. Seitsmeliikmelist komisjoni ootab ees nüüd vastutusrikas töö taotluste hindamisel. Komisjoni kuuluvad riigi esindajatena kahe ministeeriumi, Kultuuriministeeriumi ja Maaeluministeeriumi, lisaks Muinsuskaitseameti ja Keskkonnaameti töötajad. Akadeemilise poole pealt panustab komisjoni töösse Tartu Ülikooli Viljandi kultuuriakadeemia esindaja ja majaomanike huvide esindajana Vabaõhumuuseumi Maa-arhitektuuri keskuse juhataja.

Taotlusi hinnatakse viie kriteeriumi alusel. Hindamiskriteerimid on kirjas hindamisjuhendis (PDF).

Komisjon vaatab taotlused läbi märtsi kuu jooksul, otsused toetuse saajate kohta selguvad aprillis. Tegu on pilootprojektiga, mille tarbeks on vahendid ette nähtud kokku neljaks aastaks, igal aastal 100 000 eurot.

Taotlusvoorust toetatakse tegevusi, mille raames taastatakse või asendatakse taluelamu katusekate ja vajadusel katusekonstruktsioonid, sealhulgas kande- ja jäigastavad konstruktsioonid, kui materjalid vahetatakse samaväärsete või algupäraste ehk piirkonnale ja ehitusperioodile iseloomulike vastu.

Toetuse saamiseks tuleb katuse taastamisel või asendamisel kasutada traditsioonilisi ehitusmaterjale ja töövõtteid. Näiteks kui hoonel oli algselt roogkatus, siis toetame rookatuse taastamist, laastukatuse puhul laastukatuse taastamist. Vana eterniidi asendamist uue eterniidiga või muude uute ehitusmaterjalide kasutamist sellest taotlusvoorust ei toetata.

Uus taotlusvooru kuulutab Muinsuskaitseamet välja juba käesoleva aasta sügisel. 

 

 

Veel uudiseid samal teemal

Pärandivaderid Parksepa Keskkoolist. Foto: Andres Breidaks
23.05.2019

Muinsuskaitseamet toetas muuseumide ja muinsuskaitse valdkondade arendamist ligi 150 000 euroga

Selgunud on Muinsuskaitseameti taotlusvooru "Kultuuripärandi valdkonna arendamine" tulemused. Sel aastal esimest korda läbi viidud ühisest taotlusvoorust saavad toetust 34 muinsuskaitse ja muuseumivaldkonna arendamiseks mõeldud projekti kogusummas 149 998 eurot.

Vaade Haapsalule. Foto: Reio Avaste
20.05.2019

Ehitamine ja restaureerimine muinsuskaitsealal

Erinevalt tavapärasest ehituspraktikast võib muinsuskaitsealal ehitamine ja restaureerimine tähendada spetsiifiliste nõuete täitmist, samas võib lihtsamad hooldus- ja remonttööd teha ilma Muinsuskaitseameti kooskõlastuseta. Esimese sammuna tasuks nõu küsida Muinsuskaitseameti maakonnanõunike käest, kes oskavad täpselt ütelda, millega on vaja arvestada ja oskavad anda vajalikke näpunäiteid väärtuslike hoonete hoidmiseks.