Sa oled siin

Täna algab vestlusringide sari „Elavad vanalinnad“

Muinsuskaitseamet alustab vestlusringide sarjaga, mis avab Muinsuskaitseameti ning Norra Kultuuripärandi Ameti partnerprojekti “Ajalooliste linnasüdamete elavdamine ja kohalik areng kultuuripärandi kaudu” fookusteemasid  ning tutvustab projekti kaudu rahastuse saanud hooneid ja nende tulevikuplaane. Esimene vestlusring teemal "Tühjad hooned ja uued kasutused" toimub täna, 6. mail algusega kell 16.00 ja seda saab jälgida Muinsuskaitseameti Facebooki lehel. Kohtumise keskmes on Lihula mõisa viinaaida ning Võru ajaloolise külalistemaja uute kasutuse visioonid.

„Vanalinnad on väikelinnade elu tuiksooned ja igas Eesti vanalinnas on peidus just sellele linnale omane identiteet. Eesti väikelinnade ajaloolisi linnasüdameid mõjutavad nii hooajalisus kui ka rahvastiku vähenemine. Samal ajal on need kogukonna keskused, kus on suur potentsiaal, et koostöös ning inspireerituna headest praktikatest sünnivad põnevad uued kasutused tühjadele hoonetele, kus on võimalik avastada ajalugu ning kuhu on võimalik luua hubane tänapäevane kodu,“ ütles Muinsuskaitseameti projektijuht Kaija-Luisa Kurik.

Vestlusringid annavad võimaluse koostöös kohalike ekspertide, aktiivsete kogukonna liikmete, omanike ning pärandi ekspertidega avada tühjade hoonete kasutuselevõtu väljakutseid, arutada, mida tähendab kestlikkus ajaloolises keskkonnas, milline roll on kogukonnal vanalinnade elavdamisel ning kuidas mõjutab hooajalisus vanalinnade igapäeva.

Esimene vestlusring toimub 6. mail, algusega kell 16.00 teemal "Tühjad hooned ja uued kasutused". Otsime vastuseid küsimustele, kuidas tühjad hooned vanalinnade igapäevaelu mõjutavad, millised koostöömudeleid kasutada, et hooneid kasutuses hoida ja milline on kogukonna roll linnasüdamete elavdamisel. Kohtumise keskmes on Lihula mõisa viinaaida ning Võru ajaloolise külalistemaja uute kasutuse visioonid.

Vestlusringis osalevad projektijuhid Marika Valk (Lihula), Ainar Needo (Võru), Kait Kabun (Võru) ning Lääeneranna Valla arendusjuht Margus Källe. Arutelu modereerivad Kaija-Luisa Kurik Muinsuskaitseametist ning Keiti Kljavin Linnalaborist/Eesti Kunstiakadeemiast.

Järgmine vestlusring on plaanitud 14. maisse ja selle teemaks on „Kestlikud vanalinnad“, kus fookuses on Norra toetusmeetmest toetust saanud Paide SRIKi hoone. Selles vestlusringis vaatleme, mida tähendab kestlikkus vanalinnade kontekstis laiemalt.

3. juuni vestlusring toimub teemal „Kogukondlikud vanalinnad“, tutvume Kuressaares ja Valgas toetust saanud hoonetega ja küsime, milline on kogukondade roll vanalinnade elavdamisel.

Sarja lõpetab 17. juuni vestlusring teemal „Hooajalised vanalinnad“, kus vaatleme Haapsalus ja Kuressaares toetust saanud projekte ja räägime kuurortlinnade eripäradest.

Vestlusringid toimuvad Zoomis ja kantakse üle ka Muinsuskaitseameti Facebooki lehele.

Täpsem info ürituste kohta jooksvalt Muinsuskaitseameti Facebookis.

 

Lisainfo

Kaija-Luisa Kurik

Projektijuht

53421638

Kaija-luisa.kurik@muinsuskaitseamet.ee

Veel uudiseid samal teemal

14.06.2021

Täna algavad Narva-Jõesuu õigeusu kiriku põlengus kannatada saanud kunstivara päästetalgud

Muinsuskaitseameti eestvedamisel toimuvad Narva Muuseumi Kunstigaleriis 14.—17. juunini Narva-Jõesuu õigeusu kiriku põlengus kannatada saanud hinnalise kunstivara päästetalgud, mille käigus rohkem kui 60 restauraatorit korrastab ja vajadusel valmistab kahjustatud ikoonid ette restaureerimistöödeks. Kunstigalerii külastajatel on võimalus päästetöid ja restauraatorite tegevust ka oma silmaga näha.

08.06.2021

Muinsuskaitseamet kutsub üles esitama kandidaate aastapreemiatele

Tänasest saab esitada kandidaate Muinsuskaitseameti aastapreemiatele. Kandidaate saab üles seada üheksas kategoorias ning aega selleks on juuli lõpuni. Aastapreemiad antakse kätte novembris toimuval tänupeol.