Sa oled siin

Täna algab vestlusringide sari „Elavad vanalinnad“

Muinsuskaitseamet alustab vestlusringide sarjaga, mis avab Muinsuskaitseameti ning Norra Kultuuripärandi Ameti partnerprojekti “Ajalooliste linnasüdamete elavdamine ja kohalik areng kultuuripärandi kaudu” fookusteemasid  ning tutvustab projekti kaudu rahastuse saanud hooneid ja nende tulevikuplaane. Esimene vestlusring teemal "Tühjad hooned ja uued kasutused" toimub täna, 6. mail algusega kell 16.00 ja seda saab jälgida Muinsuskaitseameti Facebooki lehel. Kohtumise keskmes on Lihula mõisa viinaaida ning Võru ajaloolise külalistemaja uute kasutuse visioonid.

„Vanalinnad on väikelinnade elu tuiksooned ja igas Eesti vanalinnas on peidus just sellele linnale omane identiteet. Eesti väikelinnade ajaloolisi linnasüdameid mõjutavad nii hooajalisus kui ka rahvastiku vähenemine. Samal ajal on need kogukonna keskused, kus on suur potentsiaal, et koostöös ning inspireerituna headest praktikatest sünnivad põnevad uued kasutused tühjadele hoonetele, kus on võimalik avastada ajalugu ning kuhu on võimalik luua hubane tänapäevane kodu,“ ütles Muinsuskaitseameti projektijuht Kaija-Luisa Kurik.

Vestlusringid annavad võimaluse koostöös kohalike ekspertide, aktiivsete kogukonna liikmete, omanike ning pärandi ekspertidega avada tühjade hoonete kasutuselevõtu väljakutseid, arutada, mida tähendab kestlikkus ajaloolises keskkonnas, milline roll on kogukonnal vanalinnade elavdamisel ning kuidas mõjutab hooajalisus vanalinnade igapäeva.

Esimene vestlusring toimub 6. mail, algusega kell 16.00 teemal "Tühjad hooned ja uued kasutused". Otsime vastuseid küsimustele, kuidas tühjad hooned vanalinnade igapäevaelu mõjutavad, millised koostöömudeleid kasutada, et hooneid kasutuses hoida ja milline on kogukonna roll linnasüdamete elavdamisel. Kohtumise keskmes on Lihula mõisa viinaaida ning Võru ajaloolise külalistemaja uute kasutuse visioonid.

Vestlusringis osalevad projektijuhid Marika Valk (Lihula), Ainar Needo (Võru), Kait Kabun (Võru) ning Lääeneranna Valla arendusjuht Margus Källe. Arutelu modereerivad Kaija-Luisa Kurik Muinsuskaitseametist ning Keiti Kljavin Linnalaborist/Eesti Kunstiakadeemiast.

Järgmine vestlusring on plaanitud 14. maisse ja selle teemaks on „Kestlikud vanalinnad“, kus fookuses on Norra toetusmeetmest toetust saanud Paide SRIKi hoone. Selles vestlusringis vaatleme, mida tähendab kestlikkus vanalinnade kontekstis laiemalt.

3. juuni vestlusring toimub teemal „Kogukondlikud vanalinnad“, tutvume Kuressaares ja Valgas toetust saanud hoonetega ja küsime, milline on kogukondade roll vanalinnade elavdamisel.

Sarja lõpetab 17. juuni vestlusring teemal „Hooajalised vanalinnad“, kus vaatleme Haapsalus ja Kuressaares toetust saanud projekte ja räägime kuurortlinnade eripäradest.

Vestlusringid toimuvad Zoomis ja kantakse üle ka Muinsuskaitseameti Facebooki lehele.

Täpsem info ürituste kohta jooksvalt Muinsuskaitseameti Facebookis.

 

Lisainfo

Kaija-Luisa Kurik

Projektijuht

53421638

Kaija-luisa.kurik@muinsuskaitseamet.ee

Veel uudiseid samal teemal

Lepo Mikko pannoo Teaduste Akadeemia raamatukogu fuajees, 1964. Foto: Martin Siplane
14.09.2021

Muinsuskaitsepäevadel sai peidus pärandiga tutvuda rohkem kui 70 sündmusel üle Eesti

9.-12. septembril toimunud muinsuskaitsepäevadel sai osaleda erinevatel loengutel, talgutel, ekskursioonidel, töötubades ja avatud uste päevadel. Lisaks valmis tänavusteks pärandipäevadeks näitus nõukogude monumentaal-dekoratiivkunstist, millega saab tutvust teha ka praegu.

Monument "Energia" Narvas, autor Riho Kuld
09.09.2021

Täna algavad muinsuskaitsepäevad toovad pärandi peidust välja

9.-12. septembril toimuvatel muinsuskaitsepäevadel “Peidus pärand” saab erinevate pärandobjektidega tutvuda rohkem kui 70 sündmuse raames üle Eesti. Lisaks loengutele, ekskursioonidele ja töötubadele valmis tänavusteks pärandipäevadeks ka näitus nõukogude monumentaal-dekoratiivkunstist.