Sa oled siin

Täna algavad Euroopa muinsuskaitsepäevad tutvustavad kultuuri ja meelelahutusega seotud pärandit

12.-15. septembrini tähistatavate Euroopa muinsuskaitsepäevade raames toimub ligi 60 ekskursiooni, loengut, näitust ja kontserti, mis tutvustavad kultuurielu ja meelelahutusega seotud pärandit. Muinsuskaitsepäevade sündmused leiavad aset üle Eesti ning on suuremaltjaolt külastajatele tasuta.

 
Euroopa muinsuskaitsepäevade eesmärk on tutvustada meid igapäevaselt ümbritsevat kultuuripärandit, et seeläbi seda ühist vara rohkem väärtustada ja hoida. „Kultuuripärand säilib ja kandub edasi ainult tänu inimestele, kes seda tähtsaks peavad ning sellest hoolivad, olgu tegemist riikliku kaitse all oleva mälestise või niisama inimestele olulise hoone, eseme või paigaga. Seda enam on hea meel näha, et nii paljud on kaasa tulnud üleskutsega muinsuskaitsepäevadel üritusi korraldada ja omad paigad külalistele avada,“ sõnas Muinsuskaitseameti peadirektor Siim Raie.
 
Muinsuskaitsepäevade sündmused on tänavu kantud teemast „Kultuur ja meelelahutus“, mis pakub ohtralt lähenemisnurki. Kokku saanud kava on mitmekesine ning annab igaühele võimaluse sealt midagi huvitavat leida. Kultuuri ja meelelahutuse erinevate esinemisviisidega on võimalik tutvuda nii näituste, ekskursioonide ja loengute raames. Nii saab Võrus näiteks uudistada näitust 1920.-1930. aastate ajaveetmise viisidest, osaleda Narva-Jõesuus puhkamist tutvustaval giidituuril või Järvamaal kaasa lüüa kolm päeva vältaval meelelahutuslikul rännakul Vargamäelt Tammsaare kolhoosi ja tagasi. Mitmed ekskursioonid viivad osalejaid kohtadesse, mis on tavapäraselt külastajatele suletud. Näiteks on võimalik ronida Tuletõrjemuuseumi torni, külastada Eesti Rahvusraamatukogu hoidlaid ja põigata sisse ERMi hoidlatesse.
 
Euroopa muinsuskaitsepäevade korraldamist koordineerib Muinsuskaitseamet, muinsuskaitsepäevade raames toimuvaid sündmusi korraldavad muuseumid, raamatukogud ja kohalikud seltsid üle Eesti.
 
Vaata muinsuskaitsepäevade kava Muinsuskaitseameti kodulehelt www.muinsuskaitseamet.ee/euroopa-muinsuskaitsepaevad-2019 või Euroopa muinsuskaitsepäevade Facebooki lehelt www.facebook.com/muinsuskaitsepaevad
 
Lisainfo:
Madle Lippus
Euroopa muinsuskaitsepäevade koordinaator
56 667 058
madle.lippus@muinsusaitseamet.ee

Veel uudiseid samal teemal

Linnamäe hüdroelektrijaam. Foto: Ivo Kruusamägi, Wikipedia, CC BY-SA 3.0
06.09.2019

Muinsuskaitseamet ei nõustu Linnamäel paisutuse lõpetamisega

Muinsuskaitseameti hinnangul on Linnamäe hüdroelektrijaama paisu vee erikasutusloa pikendamata jätmine Keskkonnaameti poolt põhjendamatu, sest selles on arvestamata jäetud kõik teised keskkonnaeesmärgid ja mõjud peale rändekalade. Muinsuskaitseameti seisukohast on paisutuse lõpetamisega tekitatavad tagajärjed mitmes valdkonnas märkimisväärsed ning peab seetõttu vajalikuks viia küsimus otsustamiseks Vabariigi Valitsuse tasandile. 

Lalsi kirik. Foto: Triin Reidla
24.07.2018

Kogemus Lalsi kiriku restaureerimisest kogukonnaprojektina

Muinsuskaitseameti nõunik Triin Reidla jagab muljeid Viljandimaal Lalsi külas juuni algul toimunud katusekonstruktsiooni restaureerimisetöötoast, kus viie päevaga sai tänu ligi kolmekümne vabatahtliku pingutustele korda Lalsi õigeusu kiriku peakuppel. See MTÜ Vanaajamaja ning kohalike eestvedamisel juba mitmendat suve korraldatud restaureerimislaager-talgud on omataoliste hulgas üks väheseid jätkusuutlikke, millega on õnnestunud ära erakordselt palju hädavajalikku tööd.