Language switcher

Sa oled siin

Täna avatakse näitusega “Killuke militaarpärandit Tallinnas” Euroopa Muinsuskaitsepäevad

Arsenali relvatehas
Arsenali relvatehas

Täna kell 18 avatakse Arsenali keskuse aatriumis Tallinna militaarpärandit tutvustav näitus “Killuke militaarpärandit Tallinnas”. Näitusega antakse avalöök septembris üle terve Eesti toimuvatele Euroopa Muinsuskaitsepäevade sündmustele, millega tänavusel Euroopa kultuuripärandiaastal tutvustatakse Eesti kujunemislugu aegade algusest kuni tänapäevani.    

Näitus “Killuke militaarpärandit” tutvustab peamiselt tsaariajal ehitatud suuremaid militaarkomplekse Tallinnas, nagu näiteks Juhkentali sõjaväelinnakut, Tondi kasarmuid, Tallinna Sadama basseine Miinisadamat, samuti näituse asukohaks olevat praegust kaubanduskeskust ja endist relvatehast - Arsenali.  Lisaks räägib näitus 20. sajandi alguse militaarsete arengute mõjust Tallinnale laiemalt - tollal välja kujunenud tänavate võrk, raudteed, kvartalite struktuur, sadamad ja suurimad tehased domineerivad linnaruumis senini.

Kaitseministeeriumi personaliosakonna juhataja Mailis Neppo sõnul ajendas näitust koostama soov rohkem märgata ja väärtustada ehituspärandit Tallinna linnaruumis, tuues välja eri ajastute riigikaitseliste rajatiste mõju. „Valdav enamus esitatavast foto- ja pildimaterjalist on arhiividest välja otsitud spetsiaalselt selle näituse koostamisel ning on laiemale avalikkusele seni tundmatud. Seega pakub näitus unikaalset võimalust heita seni varjul olnud pilku Tallinna minevikule,“ ütles Neppo.

Näitus on koostatud Kaitseministeeriumil tellimusel Euroopa kultuuripärandiaasta puhul. Euroopa Muinsuskaitsepäevadel on näitus esimest korda  laiema avalikkuse ees.   

Euroopa Muinsuskaitsepäevad, mille militaarpärandi näitus käima lükkab, toimuvad igal aastal septembris, eesmärgiga tutvustatakse meid igapäevaselt ümbritsevat pärandit ja teha seda alati erineva nurga alt. Sel aastal räägitakse muinsuskaitsepäevadel ehitus-  ja arheoloogiapärandi kaudu Eesti kujunemislugu ja tuuakse välja selle seoseid Euroopa kultuuriruumiga.

Kujunemisloo jutustus algab Kaali kraatrist, kus toimuval ekskursioonil räägitakse nii kraatrist kui pühadusest, mida see koht aastatuhandete jooksul on inimeste jaoks kandnud. Ajas edasi liikudes jõutakse Kurese muinasküla ja Soontagana maalinnani, Viljandi ja Rakvere muinsuskaitsealadel räägitakse linnade arengust. Vargamäel uuritakse, kuidas eestlane 19. sajandi lõpul siis ikkagi kultuurseks kasvas ja palju muud. Kujunemisloo lõpuks jõutakse välja Noblessneri kvartalisse ja kaasaega.

Kujunemislugu jutustavad Heiki Pärdi, Ain Mäesalu, Mati Mandel, Urmas Vahur, Valdo Praust ja paljud teised.

 

Näitus “Killuke militaarpärandit” jääb Arsenali keskuse aatriumis avatuks kuni 31. oktoobrini
Näituse koostaja: Artur Ümar
Kujundaja: Kaspar Põllu
Lisainfo näituse kohta: www.facebook.com/events/555386024875675/

Euroopa Muinsuskaitsepäevad: www.muinsuskaitseamet.ee/euroopa-muinsuskaitsepaevad-2018
Muinsuskaitsepäevade kava www.facebook.com/muinsuskaitsepaevad/
Euroopa kultuuripärandiaasta 2018: www.parandiaasta.ee

Veel uudiseid samal teemal

 Puitkatuste levik hoogustus uuesti 19. sajandi teisest poolest, kui hakati rohkem kasutama rehepeksumasinaid, sest selles pekstud õled ei sobinud enam katusekatteks.  FOTO: Kersti Siim
14.02.2019

Talude katusetoetus tekitas suurt huvi

Muinsuskaitseamet jagab tänavu esmakordselt taluhoonete katuste taastamiseks toetusraha ja see on majaomanikes tekitanud väga elavat huvi. Kui seni on riik toetanud muinsuskaitse aluste talude korda tegemist, siis seekord võivad toetust küsida teisedki enne 1940. aastat ehitatud hoonete omanikud. Muinsuskaitseameti nõunik Kersti Siim tõdeb, et inimeste huvi on olnud üllatavalt suur. „Selline toetus on esmakordne ja tundub, et vajadus on põhjatu,” sõnab ta.

08.02.2019

Kultuurimälestiste omanikud saavad 1,4 miljonit eurot toetust

Muinsuskaitseamet eraldab tänavu kultuurimälestiste korrastamiseks 1,4 miljonit eurot. Toetust saavad nii pühakojad, kunsti- ja ehitismälestised kui ka muinsuskaitsealadel asuvad hooned. Vajadus toetustele on muinsuskaitsevaldkonnas jätkuvalt suur.