Sa oled siin

Täna jagatakse Valgas Muuseumirotte

Foto Stina Sarapuu
Foto Stina Sarapuu

Valgas toimub täna, 24. jaanuaril Eesti muuseumide aastaauhindade konverents ja gala. Päevasel konverentsil tutvustavad Muuseumiroti nominendid oma projekte, kellest õhtusel auhinnagalal selguvad aastaauhindade saajad kümnes kategoorias. Lisaks paneb kõige külastajasõbralikumale muuseumile oma eriauhinna välja EAS.

Eesti muuseumide aastaauhindadega tunnustatakse tublisid muuseumispetsialiste ning väärtustatakse ja tuuakse esile muuseumitöö eri tahke.

„Muuseumiroti auhind on võimalus esile tõsta mitte ainult parimaid muuseumiprojekte, vaid ka meie suurepäraseid muuseumitöötajaid, tänu kellele on Eesti muuseumid maailmatasemel. Tänavu teeb eriti rõõmu nominentide laiem regionaalne haare, traditsioonilise Tallinna ja Tartu kõrval paistavad eriti silma Palamuse, Haapsalu ja Saaremaa muuseumid,“ ütles Muinsuskaitseameti peadirektor Siim Raie.

Konkursile laekus tänavu 93 tööd. Laekunud ettepanekutest valisid konkursi nominendid välja Kultuuriministeeriumi juures tegutseva muuseuminõukogu komisjonid. Auhindu jagatakse kümnes kategoorias: muuseumikogu arendaja, konserveerimistöö, muuseumihariduse edendaja, teadustrükised, teadusüritused, ajutine näitus, püsinäitus, muuseumiarendaja, kogukonna sõber ja eriauhind. Rändauhinnad ehk Suured Muuseumirotid antakse välja aasta parima püsinäituse ja parima ajutise näituse eest. Lisaks antakse välja Ettevõtluse Arendamise Sihtasutuse (EAS) turismiarenduskeskuse Visit Estonia kõige külastajasõbralikuma muuseumi auhind Rotilõks.

Iga kategooria võitjale on  Eesti Kultuurkapitali toel välja pandud rahaline preemia 1300 eurot, mille eest võib osaleda Euroopas toimuval erialakonverentsil või mõnel muul muuseumitöötajatele vajalikul õppereisil. Kõigile võitjatele kingitakse skulptor Tiiu Kirsipuu loodud pisikesed Muuseumiroti kujud, rändauhinnana jäävad ringlema suured Muuseumirotid näituse ja püsinäituse kategooria võitjale.

Konverents algab Valga kultuurikeskuses kell 10.30 ja õhtune gala kell 19.00. Sündmusest teeb veebiülekande Postimees.

Lisainfo:

Eesti muuseumide aastaauhindade konkursi tutvustus ja eelmiste aastate laureaadid Muinsuskaitseameti kodulehel.

Tänavuse ürituse kava (PDF).

2019. aasta nominendid (PDF).

Eesti muuseumide aastaauhindade Facebooki leht.

Veel uudiseid samal teemal

Taotlusvoorust on muuhulgas toetust saanud ka Muuseumiöö korraldamine. Fotol Tervishoiumuuseumi sissepääs muuseumiööl 2018. Foto: Henno Luts
18.02.2020

3. märtsil avaneb kultuuripärandi valdkonna arendamise taotlusvoor

3. märtsil avaneb kultuuripärandi valdkonna arendamise taotlusvoor. Toetuse eesmärk on muuseumi- ja muinsuskaitse valdkonna strateegiline arendamine, valdkondade koostöö ja populariseerimine ning rahvusvahelistumisele kaasaaitamine. Võrreldes eelmise aastaga on taotlusvooru tingimusi muudetud, laiendatud on toetavate tegevuste teemasid ning mitteabikõlblikud kulud on mõnevõrra paindlikumad. Taotluste esitamise tähtaeg on 27. märts 2020.

Kihelkondade kaardistamise seis 2019. aasta oktoobris. Tänase seisuga on lisaks kaardistatud ka Lääne-Virumaa.
17.02.2020

Looduslike pühapaikade kaardistamine käib suure hooga

Matthias Johann Eisen olevat öelnud, et eestlastel on kolm püha kohta: saun, hiis ja kirik. Just hiitest ja teistest looduslikest pühapaikadest juttu tulebki. Võib öelda, et looduslikud pühapaigad on eestlaste üks identiteedi alustalasid ka ligikaudu 100 aastat hiljem. Need paigad näitavad vana arusaama, et loodus on hingestatud ning erilistes kohtades on võimalik suhelda kõrgemate jõududega ja saada abi. Eestlastele meeldib mõelda endast kui loodusega lähedasest rahvast, kuid eks selle paikapidavuse üle enda kohta peab igaüks ise otsustama.