Sa oled siin

Tänavused muuseumide arenguhüppe toetused on jagatud

Lustivad lapsed Eesti Spordi- ja Olümpiamuuseumi püsinäitusel
Lustivad lapsed Eesti Spordi- ja Olümpiamuuseumi püsinäitusel

Selgusid Muinsuskaitseameti taotlusvooru muuseumide kiirendi tulemused. Tegu on toetusega, mille eesmärk on pakkuda muuseumidele võimalust teha kiireid arenguhüppeid avalikkusele suunatud tegevustes ja teenustes, mis oleksid pärast käivitamist majanduslikult isetasuvad.

“Võrreldes varasemate aastatega on toetuse saajate hulgas rohkem püsinäituse projekte  ja muuseumisõpru ootavad ees mitmed üllatuslikud projektid, kus muuseumiga on võimalik kohtuda esmapilgul ebaharilikes olukordades. On hea meel tõdeda, et meie muuseumitöötajatel jagub nii lennukat fantaasiat kui ka ettevõtlikust muuseumimaastiku värskete tuultega kaasa sammumiseks,” ütles Muinsuskaitseameti muuseumivaldkonna peaspetsialist Marju Niinemaa.

Muuseumide kiirendi toetuse najal rändavad varsti nii mõnedki muuseumid oma tavapärastest ruumidest välja. Eesti Spordi- ja Olümpiamuuseum teeb näituse Tallinna Lennujaamas, Eesti Tervisemuuseum loob mobiilsed mininäitused ning Eesti Sõjamuuseum rändab Eesti erinevatesse nurkadesse.

Püsinäitustest sai toetust novembris avatav Eesti mööbliajaloo näitus Rehbinderi majas Rakveres. Näitus tutvustab Eesti interjööriajalugu näidates muutusi mööbliesemete stiilis ja selle kaudu inimeste argielu. Ka Eesti Vabaõhumuuseum arendab oma püsinäitust, mille käigus lisatakse lastele suunatud kiht “Karjalapse rada”. Ekspositsiooni läbiv seikluslik rada viib pered muuseumi taludesse, metsa ja mere äärde. Hariv ja meelelahutuslik rada põhineb 19. sajandi argielul, kuid ka eesti folklooril ja mütoloogial, andes aimu talulapse rõõmudest, muredest ja fantaasiamaailmast.

Peagi tasub uudistama minna veel ka Kondase keskusesse, Eesti Ringhäälingumuuseumisse, Põltsamaa veinikeldrisse, Tartu Linnamuuseumi KGB kongidesse, Tartu Mänguasjamuuseumi mängutuppa ning Johannes ja Joosep Aaviku Majamuuseumisse, sest nendeski toimuvad suuremad või väiksemad uuendused. Taotlusvoorust toetatakse ka Niguliste muuseumi ja Tallinna Linnamuuseumi püsinäituse ligipääsetavuse parandamist. Lisaks said toetuse mitmed ajutised näitused.

“Tuleb põnev näituste aasta ja tasub silmad lahti hoida ning vaadata, mida pakuvad avastamiseks tuttavamad ja lähedasemad muuseumid ning kas mõni muuseum tuleb ka kaugemalt külla,” sõnas Niinemaa kokkuvõtvalt.

Taotlusvooru laekus 46 taotlust kogusummas 1 363 990 eurot. Toetust sai 25 projekti ja toetuste summa oli kokku 907 920 eurot.

Vaata lisaks: https://www.muinsuskaitseamet.ee/et/muuseumide-kiirendi-taotlusvoor, taotlusvooru tulemuste käskkirjaga saab tutvuda siin (PDF).

 

Lisainfo

Marju Niinemaa
muuseumivaldkonna peaspetsialist
marju.niinemaa@muinsuskaitseamet.ee
53436954

Veel uudiseid samal teemal

20.09.2023

Muinsuskaitseamet tähistab sünnipäeva, ootame 1. oktoobril külla!

1. oktoobril 1993. aastal alustas iseseisvuse taastanud Eestis tegevust Muinsuskaitseamet. Tänavu möödub sellest 30 aastat. Kutsume kõiki pärandisõpru sellel puhul endale külla, koos Muinsuskaitseameti sünnipäeva tähistama. Pühapäeval, 1. oktoobril kell 11-16 on avatud Muinsuskaitseameti Tallinna kontori (Pikk 2) uksed ning osaleda saab mitmetes põnevates tegemistes. 

20.09.2023

Konkurss arheoloogianõuniku ametikohale

Otsime oma kollektiivi arheoloogianõunikku. Tegu osakoormuse ja tähtajalise lepinguga. Kandideerida saab kuni 5. oktoobrini.