Sa oled siin

Tänavused taluarhitektuuri toetused on jagatud

Lohusuu kandis asuv kindlustalu saab uue laastukatuse. Foto Elo Lutsepp
Lohusuu kandis asuv kindlustalu saab uue laastukatuse. Foto Elo Lutsepp

Selgusid taluarhitektuuri toetuse saajad, sel aastal saab toetust 19 eraomanikku. Enne 1940. aastat ehitatud väärtuslike taluhoonete katusetööde toetuse kogusumma on 200 000 eurot. Taotlusvoorust toetati tänavu kõige enam rookatuste taastamist. Toetust said peamiselt rehielamud, kuid ka arhitekt Erika Nõva poolt projekteeritud asundustalu ja üks kindlustalu.

„Põhjalikult ja läbimõeldult koostatud taotlused tõid selgelt esile omanike soovi restaureerida neile kuuluvaid taluelamuid kohalikke ehitustraditsioone väärtustavalt. Esitatud taotluste kvaliteet näitab ühelt poolt omanike suurt huvi oma väärtuslikku kinnisvara kasutuses hoida ning teisalt valdkonnas tegutsevate ehitusettevõtete arvu kasvu, mis teeb heameelt,“ ütles hindamiskomisjoni juht, Muinsuskaitseameti nõustamisosakonna juhataja asetäitja Peeter Nork.

„Seekord võib erilisena esile tõsta ühte toetust saanud hoonet, mis tüübilt liigitub tänaseks juba haruldaseks muutunud kindlustaluks. Kindlustaluks nimetatakse ristkülikukujuliselt ümber hoovi rajatud ja sama katuse all paiknevat eri funktsioonidega hooneosade tervikut. Selliseid üksikuid talusid võime veel kohata Lohusuu ja Avinurme kandis,“ sõnas hindamiskomisjoni liige, Eesti Vabaõhumuusemi Maa-arhitektuuri Keskuse projektide peaspetsialisti Elo Lutsepp.

Toetuse eesmärk on aidata taluelamute korrastamise kaudu kaasa Eesti traditsioonilise maa-arhitektuuri ja maastiku omapära ja ehitustraditsioonide säilitamisele. Toetuse saamiseks ei pea hoone olema mälestis ja toetuse maksimaalne osakaal on kuni 50% eelarves toodud abikõlblikest kuludest.

Tänavu laekus 63 nõuetele vastavat taotlust ja taotluste kogusumma oli 525 873 eurot. Toetust sai 19 eraomanikku kogusummas 200 000 eurot. Toetusi hindas seitsmeliikmeline komisjon.

Taotlusvoorust toetust saanud taluhoonete katusetööd peavad valmima hiljemalt selle aasta lõpuks.

Taotlusvooru kohta saab lisainfot siit.

Toetust saanud hoonete fotod on kättesaadavad siin.

 

Lisainfo

Aime Lauk

Toetuste spetsialist

Muinsuskaitseamet

58 864 595

Aime.Lauk@muinsuskaitseamet.ee

Veel uudiseid samal teemal

14.06.2021

Täna algavad Narva-Jõesuu õigeusu kiriku põlengus kannatada saanud kunstivara päästetalgud

Muinsuskaitseameti eestvedamisel toimuvad Narva Muuseumi Kunstigaleriis 14.—17. juunini Narva-Jõesuu õigeusu kiriku põlengus kannatada saanud hinnalise kunstivara päästetalgud, mille käigus rohkem kui 60 restauraatorit korrastab ja vajadusel valmistab kahjustatud ikoonid ette restaureerimistöödeks. Kunstigalerii külastajatel on võimalus päästetöid ja restauraatorite tegevust ka oma silmaga näha.

08.06.2021

Muinsuskaitseamet kutsub üles esitama kandidaate aastapreemiatele

Tänasest saab esitada kandidaate Muinsuskaitseameti aastapreemiatele. Kandidaate saab üles seada üheksas kategoorias ning aega selleks on juuli lõpuni. Aastapreemiad antakse kätte novembris toimuval tänupeol.